Pellet świetnie się nadaje do ogrzewania domu i budynków gospodarczych, można go też wykorzystać do produkcji energii elektrycznej. Dzięki wysokiej wartości opałowej jest coraz chętnie używany, a jego produkcją można się zająć samodzielnie, kupując peleciarkę. Czy jednak takie rozwiązanie rzeczywiście ma ekonomiczne uzasadnienie?
Jak wygląda linia do produkcji pelletu?
Peleciarka to maszyna, która zamienia surowiec w granulat – proces produkcji polega na tym, że dostarczony materiał zostaje sprasowany i podzielony na małe, cylindryczne granulki. Linia produkcyjna jest bardziej rozbudowana i składa się na nią podajnik ślimakowy, system nawilżania, granulator, kalibrator-chłodnica, system odciągowy, panel kontroli oraz w razie potrzeby jeszcze dodatkowe akcesoria, np. suszarnia aerodynamiczna, młyn bijakowy, przenośnik taśmowy.
Linia produkcyjna kosztuje więcej, ale za to zapewnia kompleksową obsługę i przede wszystkim jest dużo bardziej wydajna. Wybrane linie do produkcji pelletu, dostępne w ofercie LeTGroup, nadają się także do granulowania paszy, dzięki czemu jednym urządzeniem załatwia się kwestię produkcji materiału opałowego oraz karmy dla zwierząt.
Kiedy warto zainwestować w linię do produkcji pelletu?
Do produkcji na małą skalę wystarczy kompaktowa peleciarka, ale jeśli celem jest przerabianie dużych ilości biomasy, to lepszym rozwiązaniem będzie droższa i znacznie wydajniejsza linia produkcyjna. Trzeba też mieć na uwadze, że surowiec na pellet musi zostać wcześniej odpowiednio przygotowany, więc warto sprawdzić, czy bardziej nie opłaci się zakup sprzętu z dodatkowym wyposażeniem.
Wydajność podawana jest w kilogramach na godzinę, ale parametr ten zmienia się w zależności od surowca. Jeśli zaś chodzi o rodzaj biomasy, to nie każdy surowiec zapewni równie wysoką kaloryczność, biorąc jednak pod uwagę, że odpady drewniane i roślinne są często za darmo, to i tak samodzielna produkcja pelletu będzie się opłacać.
Proces produkcyjny jest w pełni zautomatyzowany, należy po prostu ustawić właściwe parametry pracy i kontrolować jej przebieg. Zapewnia to wielką oszczędność czasu, a mając własną linię można w dowolnym momencie rozpocząć kolejny cykl produkcyjny, tak że dostęp do pelletu, i ewentualnie jeszcze granulowanej paszy, będzie ciągły i niezależny od zewnętrznych dostawców.