Obróbka elementów metalowych, aluminiowych, a nawet z tworzyw sztucznych wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi. Niektóre z nich, choć z nazwy wydają się nietypowe, to jednak znajdują zastosowanie nawet podczas prostych prac w warsztacie samochodowym. Chcesz dowiedzieć się, do czego służą narzynki i gratowniki? Zobacz!
Akcesoria do obróbki metali i nie tylko mogą być wykorzystywane nie tylko przez profesjonalistów, ale także przez amatorów majsterkowania. Podstawowym narzędziem przydatnym do obróbki elementów stalowych jest narzynka, która służy do naprawy uszkodzonych gwintów.
Jak działa narzynka do gwintowania i gdzie można ją wykorzystać?
Standardowa narzynka do gratowania do narzędzie, które znajduje zastosowanie zarówno w przemyśle ciężkim, jak i mechanice samochodowej. Wszędzie tam, gdzie istnieje ryzyko uszkodzenia gwintu śruby, warto mieć pod ręką narzynki o różnych rozmiarach.
Takie akcesoria do obróbki metali są produkowane z trwałego surowca HSS, HSS-E albo WS (stal szybkotnąca). Dodatkowo możesz wybrać narzynki do gwintowania lewo lub prawostronne oraz z podziałem na rodzaje gwintów, np. rurowe, metryczne i drobnozwojne.
Wybierając narzynki od renomowanego producenta, zyskujesz możliwość szybkiej naprawy gwintów w śrubach przeznaczonych do użycia w kołach, blokach silników samochodowych, zaciskach hamulcowych i wszędzie tam, gdzie niezbędny jest perfekcyjny gwint do wkręcenia śruby.
Czym jest gratownik do metalu i czy warto go mieć w swoim warsztacie?
Gratowniki to proste narzędzia ślusarskie, które są zbudowane z trzonka i ostrza skrawającego. Te są wykonane podobnie jak narzynki, czyli z materiału HSS lub HSS-E. Poszczególne wersje, w jakich występuje gratownik, służą do skrawania metali miękkich, mosiądzu, żeliwa, aluminium, a nawet tworzyw sztucznych.
W praktyce gratowniki do metalu są wykorzystywane przede wszystkim w przemyśle, produkcji i mechanice samochodowej. Jeśli po przeprowadzeniu gwintowania lub innej obróbki materiału na jego powierzchni pozostają wyczuwalne niedoskonałości – z użyciem gratownika bez problemu je usuniesz.
Jeśli metale są poddawane wierceniu, toczeniu lub frezowaniu, praktycznie zawsze pozostają pewne niedociągnięcia po takich metodach obróbki. Tutaj wkraczają gratowniki, które służą do tępienia ostrych krawędzi nawet wyjątkowo twardych materiałów.
Gratowanie i gwintowanie – w jakich branżach można spotkać takie narzędzia?
Wbrew pozorom gratowniki i narzynki (gwintowniki) są stosowane powszechnie nie tylko w branży przemysłowej i produkcyjnej, ale także w medycynie, motoryzacji i branży lotniczej. Tam, gdzie konieczna jest wysoka precyzja obróbki metali ciężkich i innych surowców, najlepszym możliwym wyborem będą profesjonalne narzędzia tego typu.
Pamiętaj, aby przed wyborem narzędzi skrawających wziąć pod uwagę nie tylko renomę producenta, ale także: materiał wykonania narzędzi, przeznaczenie oraz cenę, choć ta jest zależna m.in. od rozmiaru gratownika lub narzynki.