Aceton to organiczny związek chemiczny. Ten kto miał z nim styczność doskonale wie jak działa i jak pachnie. Niestety nie zawsze pracownik zostaje odpowiednio przeszkolony w zakresie BHP i posługiwania się acetonem. Nawet niewielkie zaniedbanie w tym przypadku może zakończyć się tragicznie. Jak należy więc obchodzić się z acetonem w miejscu pracy i dlaczego bezpieczeństwo jest tak istotne?
Czym jest aceton?
W uproszczeniu aceton niczym nie odbiega wyglądem od zwykłej wody. To związek organiczny z grupy ketonów. O tym, że nie jest to zwykła woda świadczy chociażby jego zapach. Jest bardzo ostry, drażni układ oddechowy. Na co dzień można spotkać go w zmywaczach do lakierów do paznokci lub rozpuszczalnikach. Aceton szybko odparowuje przez co pozostawiony bez przykrycia bardzo szybko ulatnia się. Czuć to również przy kontakcie ze skórą. Krótkotrwały kontakt z acetonem jest bezpieczny. Już po zamoczeniu w nim czuć przeszywające zimno, właśnie za sprawą szybkiego parowania.
Dlaczego aceton jest niebezpieczny?
Aceton jest silnym rozpuszczalnikiem co ma swoje dobre i złe strony. Z uwagi na swoje właściwości rozpuszcza większość tworzyw sztucznych, takich jak plastik, lakier, tłuszcze. Doskonale więc nadaje się do mycia wałków i pędzli po malowaniu, a także zmywaniu wszelkiego rodzaju nagarów silnikowych.
Można go również używać do mycia skóry zabrudzonej farbą czy lakierem, aczkolwiek kontakt z acetonem powinien być krótkotrwały. Z uwagi na swoje właściwości odtłuszczające, prowadzi do szybkiego wysychania skóry. Aceton powinien być przechowywany w twardych pojemnikach najlepiej metalowych. Długotrwałe przechowywanie go w zwykłych plastikowych pojemnikach, może zakończyć się niespodzianką.
Zarówno aceton jak i jego opary są silnie łatwopalne. Jeżeli dodać do tego szybkie tempo parowania oznacza to, że jego przechowywanie i korzystanie, powinno wiązać się z koniecznością dobrze przewiewnego pomieszczenia. Opary acetonu są cięższe od powietrza, w związku z tym będą opadać na podłogę. Stąd też należy zadbać o dobry przewiew i nie pomoże w takiej sytuacji jeden wiatrak ustawiony w kącie pomieszczenia.
Korzystanie z acetonu powinno więc odbywać się w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a jego kontakt z powietrzem powinien być ograniczony. Samo przechowywanie acetonu jest wagą szczególnie priorytetową. Jego zapas powinien znajdować się w pomieszczeniu bez silnych źródeł ogrzewania lub urządzeń elektrycznych. Najlepiej gdyby w jego zasięgu nie znajdowały się gniazdka elektryczne.
FAQ Pytania i odpowiedzi
Czy opary acetonu są szkodliwe?
Opary acetonu mogą powodować takie dolegliwości jak: mdłości, wymioty, ból głowy, senność, zmęczenie, zawroty głowy.
Czy aceton jest żrący?
Aceton nie jest substancją żrącą, aczkolwiek może szybko rozpuszczać różne materiały z tworzywa sztucznego, takie jak np. styropian.
Ile kosztuje litr acetonu?
Obecnie za 1 litr acetonu trzeba zapłacić 20-30 zł.
źródło zdjęcia: pl.freepik.com