1/2 cala ile to cm? Ile centymetrów ma pół cala? Kalkulator

1/2 cala ile to cm

O tym, ile cm ma cal pisaliśmy w osobnym artykule. Niemniej jednak warto poruszyć konkretne wartości, które są bardzo często wykorzystywane w hydraulice, budownictwie czy mechanice, takie jak pół cala czy ćwierć cala. W dzisiejszym poradniku sprawdzimy, 1/2 cala ile to cm, czyli ile centymetrów mierzy pół cala.

Jak zamieniać cale na centymetry?

1 cal (ang. inch) to w przeliczeniu 25,4 mm, czyli w jednostkach imperialnych 1/12 stopy. Symbolem cala jest znak bis, podobny do cudzysłowu: ˝. Zapisujemy go na klawiaturze przytrzymując lewy klawisz [ALT] i wprowadzając na klawiaturze numerycznej kod 2033.

W Polsce cale stosowane są głównie do określania średnic wewnętrznych rur w przemyśle hydraulicznym. Ponadto w calach mierzymy przekątną monitorów, telewizorów, tabletów i innych urządzeń elektronicznych z wyświetlaczami. O wiele szersze cale mają zastosowanie w USA, gdzie są wykorzystywane praktycznie na co dzień.

1/2 cala ile to cm?

1/2˝ to w przeliczeniu 1,27 cm (12,70 mm). Analogicznie można obliczyć pozostałe wartości, np.:

  • 1/4˝ = 0,64 cm
  • 1/8˝ = 0,32 cm
  • 2˝ = 5,08 cm
  • 5˝ = 12,70 cm

Sprawdź również:

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.