Ile cm ma cal

Ile cm ma cal? Jak szybko przeliczyć cale na centymetry?

Różności

Centymetr to doskonale znana wszystkim jednostka długości. Niemal każdy z nas jest w stanie pokazać odległość 1 cm i 1 metra, czyli 100 cm. Oprócz centymetra posługujemy się niekiedy calami, np. w sklepach budowlanych czy z elektroniką. O ile jednak potrafimy sobie mniej więcej wyobrazić, ile wynosi 1 cal, to warto znać dokładny przelicznik centymetry na cale. Sprawdźmy zatem, ile cm ma cal.

Centymetr (cm) – definicja

Centymetr ma symbol cm i jest to jednostka miary długości równa 10−2 m, czyli 1/100 m. W uproszeniu 1 metr to 100 centymetrów. Dodatkowo każdy centymetr składa się z 10 milimetrów. O ile jednak w przypadku mocno technicznych zastosowań raczej spotykamy się z milimetrami, tak centymetry są zdecydowanie bardziej praktyczne i chętniej wykorzystujemy je w codziennym życiu.

Cal (in, ″) – definicja

Cal ma symbol in (ang. inch) lub ″. Jest to pozaukładowa jednostka miary długości, równa 1/12 stopy. Tym samym 1 cal = 25,4 mm. Cale stosujemy m.in. podczas określania grubości materiałów budowlanych, zewnętrznych średnic np. rur stalowych, czy przekątnych wyświetlaczy (np. monitorów komputerowych, smartfonów itp.).

Ile cm ma cal?

1 cal ma 2,54 cm. W przeliczeniu daje to 25,4 mm.

Sprawdź również, 1 m3 ile to dm3, 500 dag ile to kg oraz 1 kilogram ile to gramów.

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze