Ile cm ma cal? Jak szybko przeliczyć cale na centymetry?

Ile cm ma cal

Centymetr to doskonale znana wszystkim jednostka długości. Niemal każdy z nas jest w stanie pokazać odległość 1 cm i 1 metra, czyli 100 cm. Oprócz centymetra posługujemy się niekiedy calami, np. w sklepach budowlanych czy z elektroniką. O ile jednak potrafimy sobie mniej więcej wyobrazić, ile wynosi 1 cal, to warto znać dokładny przelicznik centymetry na cale. Sprawdźmy zatem, ile cm ma cal.

Centymetr – definicja

Centymetr ma symbol cm i jest to jednostka miary długości równa 10−2 m, czyli 1/100 m. W uproszeniu 1 metr to 100 centymetrów. Dodatkowo każdy centymetr składa się z 10 milimetrów. O ile jednak w przypadku mocno technicznych zastosowań raczej spotykamy się z milimetrami, tak centymetry są zdecydowanie bardziej praktyczne i chętniej wykorzystujemy je w codziennym życiu.

Cal – definicja

Cal ma symbol in (ang. inch) lub . Jest to pozaukładowa jednostka miary długości, równa 1/12 stopy. Tym samym 1 cal = 25,4 mm. Cale stosujemy m.in. podczas określania grubości materiałów budowlanych, zewnętrznych średnic np. rur stalowych, czy przekątnych wyświetlaczy (np. monitorów komputerowych, smartfonów itp.). Co ciekawe w Stanach Zjednoczonych cal to powszechnie stosowana miara długości. Przykładowo 1 stopa to 12 cali i 1/3 jarda.

Ile cm ma cal?

1 cal ma 2,54 cm. W przeliczeniu daje to 25,4 mm.

Przykładowo telewizor o przekątnej 55 cali będzie miał w przeliczeniu 139,7 cm. Warto stosować tzw. kalkulatory online, które łatwo przeliczą cale na centymetry i na odwrót. Jest to szczególnie przydatne, gdy zapomnimy o konkretnym przeliczniku – wtedy nie pomoże nawet zwykły kalkulator. Niemniej aby sprawnie przeliczać cale na centymetry wystarczy zaokrąglać wartość 25,4 mm do 2,5 cm. Wtedy możemy łatwo oszacować wynik konwersji.


Sprawdź również

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.