1 m3 ile to dm3 – jak szybko przeliczać metry sześcienne?

1 m3 ile to dm3

1 metr sześcienny bywa inaczej nazywany kubikiem. Jest to bardzo popularna jednostka objętości, z którą spotykamy się niemal codziennie. W metrach sześciennych mierzy się np. zużycie wody czy gazu ziemnego. Na metry sześcienne kupuje się też drzewo na opał. Niekiedy jednak potrzebujemy nieco mniejszej jednostki objętości i wtedy bardzo przydatny jest decymetr sześcienny, inaczej litr. Problem pojawia się, jeżeli chcemy szybko przeliczyć te jednostki i zadajemy sobie pytanie: 1 m3 ile to dm3. Właśnie to omówimy w dzisiejszym poradniku.

Metr sześcienny (m3) – definicja

Metr sześcienny ma symbol i jest jednostką objętości w układzie SI. Odpowiada objętości sześcianu z krawędziami o długości 1 metra. Na 1 m3 często mówi się “kubik“, co związane jest z angielską nazwą metra sześciennego “cubic metre“.

1 m³ = 1 m · 1 m · 1 m

1 m3 to 1000 litrów.

Warto przy okazji wspomnieć o tym, czym jest metr przestrzenny (inaczej “ster“). Mianowicie jest to miara objętości stosowana przy szacowaniu przestrzeni potrzebnej do transportu towarów. Metry przestrzenne stosuje się np. w leśnictwie.

Decymetr sześcienny (dm3) – definicja

Decymetr sześcienny ma symbol dm3 i jest nazywany litrem. Jest równy 0,001 m³, czyli objętości sześcianu z krawędziami o długości 10 cm.

1 dm³ = (1 dm)³ = 0,1 m · 0,1 m · 0,1 m = 0,001 m³

Z decymetrem sześciennym spotykamy się rzadziej, niż z metrem sześciennym, jednak łatwo utożsamiamy go właśnie z litrem. Tym samym 1 dm3 możemy rozbić na 1 cm3 czyli centymetr sześcienny.

Jako ciekawostkę można dodać, że centymetry sześcienne (cm3) stosowane są m.in. podczas określania pojemności skokowej silnika spalinowego. Przykładowo silnik o pojemności skokowej 1481 cm³ to inaczej 1,481 dm3, czyli w przybliżeniu 1,5 litra.

1 m3 ile to dm3?

1 metr sześcienny (1 m3) to 1000 dm3  (1 000 litrów, 1 kubik).

Jak przeliczyć dm3 na m3?

1 decymetr sześcienny to 0,001 m3 (1 litr).


Sprawdź również:

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze