1 kilogram ile to gramów, dekagramów i litrów? Jak przeliczyć?

1 kilogram ile to gramów

Pojęcie masy czy też wagi poszczególnych przedmiotów w naszych życiu odgrywa bardzo istotną rolę. Podstawową jednostki masy w układzie SI jest znany wszystkim kilogram. Bardzo często operujemy właśnie tą jednostką i jest ona na tyle powszechna, że podnosząc dany przedmiot jesteśmy w stanie określić jego wagę w kilogramach. Niestety nie zawsze do końca wiemy, jak przeliczać kilogram na mniejsze lub większe jednostki masy, takie jak gram, dekagram czy tona. W dzisiejszym artykule odpowiemy zatem na pytanie: 1 kilogram to ile gramów? Ponadto poruszymy wiele innych kwestii z tym związanych.

Czym jest kilogram (kg)?

Kilogram (symbol kg) to podstawowa jednostka masy w układzie SI (Międzynarodowy Układ Jednostek Miar). Obowiązująca od 20 maja 2019 oficjalna definicja kilograma stanowi, że jednostka ta jest zdefiniowana poprzez przyjęcie ustalonej wartości liczbowej stałej Plancka h, wynoszącej 6,62607015⋅10−34, wyrażonej w jednostce J·s, która jest równa kg⋅m2⋅s−1, przy czym metr i sekunda zdefiniowane są za pomocą c i ∆νCs.

Pierwotnie za idealny wzorzec 1 kilograma odpowiadał 1 litr wody o temperaturze czterech stopni Celsjusza, przechowywany w normalnej temperaturze. Wzorzec kilograma został jednak usankcjonowany uchwałą I Generalnej Konferencji Miar we wrześniu 1889 roku. W wyniku tego aż do 20 maja 2019 roku wzorcem tej jednostki był walec o wysokości i średnicy podstawy 39 mm wykonany ze stopu platyny (90%) z irydem (10%).

Sam przedrostek kilo oznacza 1000-krotność liczby podstawowej.

W jakich sytuacjach przydaje się znajomość jednostki 1 kg? Praktycznie korzystamy z niej codziennie. Na kilogramy kupujemy m.in. żywność (np. ziemniaki, jabłka etc.), ważymy się z wykorzystaniem wagi (elektronicznej lub analogowej), sporządzamy wszelkiego rodzaju mieszaniny budowlane, jak np. beton, zamawiamy surowce czy materiały budowlane i wiele więcej.

Kilogram jest na tyle wdzięczną jednostką, że stosujemy go zamiennie z 1 litrem wody. Taka analogia przydaje się również w wielu sytuacjach. Np. dzięki temu przelicznikowi jesteśmy w stanie określić, ile waży woda w akwarium ( wypełniony wodą 25-litrowy pojemnik będzie ważył 25 kg bez masy własnej). Oczywiście przykładów można mnożyć całe mnóstwo, np. typowa szklanka wody waży ok. 1/4 kg (pojemność 250 ml, czyli 1/4 litra), a pełny 1000-litrowy kontener na wodę będzie ważył 1000 kg, czyli 1 tonę.

Ile gramów ma 1 kilogram?

1 kilogram [kg] to 1000 gramów [g]. Gram z kolei to podstawowa jednostka masy w układzie jednostek miar CGS (Centymetr Gram Sekunda). Samo słowo “gram” jest zasadniczym rdzeniem, do którego dodaje się przedrostki z układu SI.

Gram jest mniej popularną jednostką masy niż omawiamy kilogram, stosowaną na co dzień. Niemniej jednak często się z nią spotykamy np. na etykietach produktów, kiedy to wartość energetyczna najczęściej podawana jest w odniesieniu do 100 g danego wyrobu. Jednostka gram stosowana jest również w jubilerstwie, kiedy określa się zawartość złota lub srebra w danym produkcie (jest z tym związana np. próba srebra). Ponadto na gramy często przelicza się zawartość substancji czynnych i pomocniczych w lekach i wyrobach medycznych.

Ile dekagramów ma 1 kilogram?

1 kilogram [kg] to 100 dekagramów [dag]. Z kolei 1 dekagram jest równy 0,01 kilograma. Dekagramy to bardzo wygodne w użyciu jednostki masy. Tutaj zastosowań dekagrama jest całe mnóstwo. Od codziennych zakupów w sklepie, po przepisy kulinarne. Posługiwanie się dekagramami jest o wiele prostsze niż gramami z uwagi na bardziej ogólny podział 1 kilograma.

Przedrostek deka [da] oznacza mnożnik 10 = 101. Tym samym 1 dekagram [dag] to 10 gramów [g], a 100 dekagramów to 1 kilogram [kg].

Sprawdź również: 500 dag ile to kg?

Dag czy dkg – który skrót jest prawidłowy?

Z racji tego, że przed wprowadzeniem w Polsce układu SI w 1966 roku funkcjonował skrót dk, nadal sporo osób – szczególnie starszego pokolenia – zapisuje dekagram skrótem dkg. Która zatem forma jest prawidłowa: dag czy dkg? Nie ma wątpliwości, że ujednolicony system jednostek miar SI deklaruje skrót “da” jako prawidłowy dla wyrażenia “dekagram” i formalnie oraz w języku oficjalnym właśnie takiego skrótu powinniśmy używać. Niemniej jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby z praktycznego punktu widzenia stosować skrót “dkg” wszędzie tam, gdzie nie ma to oficjalnego wydźwięku.

Deka czy deko?

Kolejna zagwozdka dotyczy nieoficjalnego skrótu “deka” czy też “deko” opisującego 1 dekagram. Doskonały przykład przedstawia fragment wiersza Jana Brzechwy “Kaczka dziwaczka”, który brzmi: “Tuż obok była apteka: Poproszę mleka pięć deka.” Słowo “deka” to praktyczny skrót od słowa “dekagram” i to właśnie ta forma jest prawidłowa. Często jednak spotykamy się z błędną formą, czyli “deko”, która najprawdopodobniej kojarzy się ze słowem “kilo” (skrót od słowa kilogram). Tak więc podsumowując: prawidłowa forma wypowiedzi to deka (skrót od dekagram).

Ile miligramów ma 1 kilogram?

1 kilogram [kg] to 1 000 000 miligramów [mg]. Sam przedrostek mili oznacza mnożnik 0,001 = 10-3 (jedna tysięczna). A zatem 1 mg to 1000 g. Miligramy stosowane są wszędzie tam, gdzie liczy się wysoka precyzja w odmierzaniu wagi. W miligramach wyraża się np. zawartość poszczególnych składników w lekach lub witamin w pożywieniu.

Tabela konwersji na kilogramy, dekagramy, gramy i miligramy

Kilogramy Dekagramy Gramy Miligramy
0,001 kg 0,1 dag 1 g 1000 mg
0,01 kg 1 dag 10 g 10 000 mg
0,1 kg 10 dag 100 g 100 000 mg
1 kg 100 dag 1000 g 1 000 000 mg
10 kg 1 000 dag 10 000 g 10 000 000 mg
100 kg 10 000 dag 100 000 g 100 000 000 mg

Masy różnych przedmiotów

Jeżeli interesują Cię masy różnych przedmiotów codziennego użytku, to być może zainteresują Cię nasze inne poradniki związane z tą tematyką! Sprawdź już teraz:

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.