Opady śniegu to najczęściej ogromna frajda dla małych dzieci i nierzadko też dorosłych. Niestety zalegający na dachach czy pojazdach śnieg to nie tylko spore utrapienie dla ich właścicieli, ale również dosyć poważne ryzyko. Jak się bowiem okazuje, waga śniegu nie jest wcale taka mała, jak może się to wydawać. Dodatkowo na to, ile waży śnieg składa się wiele różnych czynników. Wszystkie je omówimy w dzisiejszym artykule i wyjaśnimy, dlaczego odśnieżanie dachów i samochodów ma tak ogromne znaczenie.
Czym jest śnieg?
Śnieg (ang. snow) to kryształki lodu o kształcie sześcioramiennych gwiazdek, które łączą się w tzw. płatki śniegu i spadają na powierzchnię ziemi w formie opadu atmosferycznego. Jak powstaje śnieg? Zasada powstawania śniegu jest bardzo prosta. Wszystko ma swój początek w chmurach, gdzie para woda krystalizuje się (proces resublimacji) i zaczyna tworzyć kryształki lodu, które następnie pod wpływem własnego ciężaru spadają na ziemię tworząc tzw. pokrywę śnieżną.
Rodzaje śniegu
W zależności od właściwości fizycznych i warunków występowania, można wyodrębnić kilka rodzajów śniegu. Do śniegów suchych zalicza się:
- Świeży puch;
- Zsiadły puch;
- Gips przewiany;
- Gips zbity;
- Śnieg zmrożony płatkowy;
- Szreń;
- Lodoszreń;
- Lód.
Z kolei do śniegów mokrych zalicza się:
- Śnieg mokry;
- Śnieg ziarnisty;
- Zamarznięty śnieg ziarnisty;
- Firn (nieregularne ziarna lodu).
Ile waży śnieg?
Przybliżony ciężar śniegu w zależności od etapu formowania to:
- śnieg puszysty: ok. 30 kg/m3
- świeży suchy śnieg: 30 – 100 kg/m3
- świeży mokry śnieg: 100 – 200 kg/m3
- mocno ubity śnieg: ok. 200 kg/m3
- mocno ubity i odstany śnieg: 200 – 300 kg/m3
- nagromadzony śnieg w momencie roztopów: ok. 400 kg/m3
Patrząc na powyższe dane można obliczyć punktowe obciążenie śniegiem. W przypadku świeżego śniegu będzie to ok. 1 kN/m3, podczas gdy mokry i zastany śnieg stanowi obciążenie równe ok. 4 kN/m3. Warto dodać, że obecnie funkcjonujące zasady przyjmowania obciążenia śniegiem odnoszące się do konstrukcji dachów budynków, określa norma PN-EN 1991-1-3:2005 Eurokod 1.
Uwaga! Nagromadzony śnieg na dachu budynku może doprowadzić do przeciążenia konstrukcji i katastrofy budowlanej! Właśnie to było prawdopodobną przyczyną zawalenia się dachu supermarketu w Białymstoku 1 stycznia 2011 roku.
Mandat za nieodśnieżony samochód
Patrząc na powyższe liczby warto mieć na uwadze fakt, że konieczność odśnieżania pojazdu wynika nie tylko z uwagi na spory ciężar samego śniegu, ale również i konsekwencje prawne. Mandat za nieodśnieżony samochód wynosi 200 zł i jednocześnie kierujący ma obowiązek natychmiastowego usunięcia śniegu z pojazdu. Inaczej wygląda sprawa, gdy dojdzie do kolizji z powodu ograniczonej widoczności lub innych przyczyn związanych z zalegającym na samochodzie śniegiem. Wtedy sprawca zdarzenia musi liczyć się z mandatem od 20 do 500 zł i 6 punktów karnych.
Waga śniegu – kiedy jest największa?
Na koniec trzeba zaznaczyć, że topniejący śnieg nie staje się cięższy z biegiem czasu. Jest to złudne zjawisko, gdyż puszysty i nieubity śnieg wydaje się nam lżejszy niż ciemny i topniejący, z którego kapie woda. Tutaj faktem jest, że ilość wody zawarta w śniegu zaraz po opadach i w momencie jego topienia się, pozostaje niemal taka sama. Problem stanowią kolejne warstwy śniegu, które wraz z kolejnymi opadami zaczynają pokrywać te poprzednie i tworzyć coraz to grubszą pokrywę śnieżną. Z tego powodu zalegający wiosną śnieg na dachu budynku stanowi większe obciążenie dla całej konstrukcji, niż w chwili opadów wczesną zimą.
FAQ – pytania i odpowiedzi
Czy śnieg mokry jest cięższy od suchego?
Zawartość wody w śniegu ma ogromne znaczenie na jego wagę. Mokry śnieg może być nawet 4-krotnie cięższy od suchego.
Dlaczego śnieg robi się ciężki?
Świeży śnieg o puszystej konsystencji za dnia zaczyna topnieć, a w porze nocnej zamarzać. To sprawia, że lekka pokrywa zamienia się zbitą, lodową połać o bardzo dużej masie i gęstości.
Ile waży 1 m3 śniegu?
Masa mokrego i ubitego śniegu może sięgać nawet 200 – 300 kg/m3. Z kolei świeża, puszysta pokrywa śniegowa osiąga wagę 30 – 100 kg/m3.
Jak obliczyć ciężar śniegu?
Zadanie to jest bardzo proste i można je wykonać na wiele sposobów. Najprościej rzecz biorąc, przybliżoną objętość śniegu ważymy przy pomocy zwykłej wagi (odliczając wagę zbiornika czy pojemnika), a następnie proporcjonalnie obliczamy wagę dla 1 m3 tego materiału.
Ile waży jeden płatek śniegu?
Przeciętnej wielkości płatek śniegu waży około jedną tysięczną grama (0,001 g). Tym samym na jeden gram przypada ok. tysiąc płatków śniegu.
Przy okazji sprawdź nasze pozostałe wpisy o podobnej tematyce. Omawiamy w nich m.in. ile waży Ursus C-360 czy ile waży 1 grosz.