1 tona ile to kg, dag i gramów? Jak przeliczyć te jednostki?

1 tona ile to kg

Jedna tona wszystkim kojarzy się z czymś wielkim. Tyle waży np. przeciętnej wielkości samochód miejski. Dlatego też w tonach wygodnie jest nam określać masę dużych obiektów. Na tony zamawiamy np. węgiel czy sypkie materiały budowlane. Nie zawsze jednak mamy świadomość tego, ile 1 tona ma kg, dag lub gramów. Właśnie to przeliczymy w dzisiejszym artykule.

Gdzie stosuje się przeliczanie na tony?

 • Przemysł: W przemyśle ciężkim i wydobywczym, np. w górnictwie, tonę używa się do określania masy wydobywanego surowca mineralnego lub metalu.
  W produkcji materiałów budowlanych, takich jak beton, cement, żwir czy piasek.
 • Transport i logistyka: W transporcie drogowym, kolejowym, morskim i lotniczym, tona jest często używana do wyrażania masy ładunków, np. towarów lub ropy naftowej. W kontekście wagi pojazdów ciężarowych, np. wagi tira.
 • Rolnictwo: W rolnictwie tona jest stosowana do mierzenia masy zbiorów, takich jak zboże, owoce czy warzywa.
 • Energetyka: W kontekście produkcji i handlu paliwami kopalnymi, takimi jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny.
 • Handel: W sprzedaży hurtowej i handlu międzynarodowym, tona jest często używana do ustalania ilości towaru.
 • Budownictwo: W kontekście konstrukcji, np. waga stali, drewna czy innych materiałów budowlanych.
 • Ekologia: W ocenie ilości odpadów lub emisji gazów cieplarnianych, gdzie mówi się na przykład o “tonach dwutlenku węgla” lub “tonach CO2”.
 • Przemysł spożywczy: W produkcji żywności, tona jest używana do określenia masy składników, jak mąka, cukier czy olej.

Warto zaznaczyć, że w różnych krajach i branżach mogą istnieć różnice w sposobie używania i definiowania jednostki tony. W niektórych krajach, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, bardziej powszechnie stosowana jest jednostka “krótka tona” (short ton), która wynosi 2000 funtów, a nieco mniej popularna “długa tona” (long ton) używana w Wielkiej Brytanii wynosi 2240 funtów.

Ile tona ma kilogramów?

1 tona to 1000 kilogramów. Zapisując to numerycznie: 1 t = 1000 kg.

Analogicznie zatem:

 • pół tony to 500 kg;
 • ćwierć tony to 250 kg;

Ile tona ma dekagramów?

1 tona to 100 000 dekagramów. Z czego to wynika? Ponieważ 1 dag to 0,01 kg, a więc na 1 kg przypada 100 dekagramów. Dekagramy są powszechnie stosowane podczas codziennych zakupów w sklepie czy w trakcie stosowania się do przepisów kucharskich. Praktycznie nigdy nie używamy dekagramów to określania przedmiotów o wadze powyżej 1 kg.

Ile tona ma gramów?

1 tona to 1 000 000 g (milion gramów). Wynika to z tego, że 1 kg składa się z 1000 gramów. Gramy wykorzystywane są do określania masy bardzo małych przedmiotów. W przypadku przeliczania ich na tony stanowi to bardziej ciekawostkę, niż praktyczną kalkulację. Przy okazji sprawdź, 1 kg ile to gramów oraz 500 dag ile to kg.

Podsumowanie

1 t = 1000 kg = 100 000 dag = 1 000 000 g.

Słownie: 1 tona to tysiąc kilogramów lub sto tysięcy dekagramów lub milion gramów.


Dowiedz się także, ile ważą popularne przedmioty codziennego użytku!

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.