Gdzie szukać pracy

Nie wiesz gdzie szukać pracy? Poznaj te sposoby!

Porady

Poszukiwanie pracy z pewnością nie należy do najprostszych zadań, szczególnie gdy gotówka potrzebna jest od zaraz. Niekiedy zdarza się, że to praca pierwsza znajdzie człowieka, ale nie oszukując się trzeba przyznać, że są to sytuacje dosyć wybiórcze. W zdecydowanej większości przypadków, ciężar poszukiwania odpowiedniego stanowiska spada na nasze barki. Od czego więc zacząć? Gdzie szukać pracy, która spełni nasze oczekiwania?

1. Gdzie szukać pracy? Spytaj znajomych!

Pierwsze co może przyjść do głowy, to oczywiście dobra rada i pomoc najbliższych. Rzecz jasna nie zawsze kontakt ze znajomymi czy rodziną w tej sprawie, będzie należał do najprzyjemniejszych, a dla niektórych wręcz oznaczać będzie “ujmę na honorze”, ale niekiedy dobre wsparcie może zdziałać cuda. Niektóre firmy stosują system poleceń, dzięki czemu za polecenie nowego pracownika, ten obecny może liczyć na mniejsze lub większe benefity.

2. Gdzie szukać pracy w Internecie?

Internet to obecnie największe źródło informacji. W sieci znajdziemy masę portali zbiorczych, z ogłoszeniami o pracę. Do tej grupy zaliczyć można:

  • praca.pl
  • olx.pl
  • gratka.pl
  • lento.pl
  • pracuj.pl

Część z nich umożliwia tzw. łatwe aplikowanie, czyli możliwość zarejestrowania się i przesłania dokumentów aplikacyjnych. Dzięki temu można zgłosić swoją kandydaturę jednym kliknięciem, bez potrzeby ponownego wypełniania formularza czy załączania dokumentów. Polecam jednak przed złożeniem aplikacji, przejść na stronę internetowa potencjalnego pracodawcy (firmy, zakładu etc) i dodatkowo sprawdzić zakładkę “Kariera” czy też “Praca”. Być może znajdziesz tam więcej przydatnych informacji.

3. Szukaj pracy na LinkedIn

LinkedIn to olbrzymi portal społecznościowy, nastawiony na kontakty zawodowo-biznesowe. Umożliwia rejestrowanie zarówno użytkowników indywidualnych, jak i profile firmowe. Wypełniając szczegóły dotyczące profilu osobistego, takie jak doświadczenie zawodowe, umiejętności czy potwierdzone szkolenia, można zawęzić kryteria ofert pracy. Obecność na LinkedIn to również szansa na kontakt z inicjatywy samego rekrutera.

4. Kontaktuj się bezpośrednio z firmami

Interesuje Cię praca w konkretnym przedsiębiorstwie? Skontaktuj się z nimi! Nawet, jeżeli proces rekrutacji na dane stanowisko jest zamknięty – zostaw swoje CV. Pamiętaj tylko o bardzo istotnym dopisku ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych na potrzeby przyszłych rekrutacji. Bezpośredni kontakt ma również dodatkowe zalety. Potencjalny pracodawca może poznać przy okazji niektóre cechy aplikanta, takie jak np. swoboda wypowiedzi, otwartość czy sympatia. Dla Ciebie będzie to również okazja aby poznać lepiej strukturę firmy oraz warunki pracy.

źródło zdjęcia: pl.freepik.com

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze