Ile prądu zużywa komputer? Ile kosztuje jego użytkowanie?

Ile prądu zużywa komputer

Komputery znajdują się już niemal w każdym domu. Służą do pracy zdalnej, grania w gry wideo, oglądania filmów czy też słuchania muzyki. Czy jednak zdajemy sobie sprawę, ile prądu zużywa komputer? W dzisiejszym artykule sprawdzimy, ile trzeba zapłacić za codzienne użytkowanie komputera i jak przekłada się to na kwotę na rachunku za energię elektryczną.

Ile prądu pobiera komputer?

Aby obliczyć maksymalną moc komputera, musimy spojrzeć na etykietę (plakietkę) znajdującą się na jego zasilaczu. Przeciętnej klasy komputer zużywa ok. 400 watów energii elektrycznej. Bardziej wydajne maszyny potrzebują odpowiednio wyższych parametrów, a więc ich maksymalna moc może wynosić nawet 750 lub 1000 Watów.

Trzeba jednak pamiętać, że tymczasowy pobór prądu elektrycznego przez komputer, zależy od stopnia wykorzystania jego podzespołów w danym momencie. W skrócie mówiąc, przeglądanie stron internetowych lub pisanie dokumentu tekstowego zużywa zdecydowanie mniej energii elektrycznej, niż zaawansowana edycja grafiki czy granie w gry komputerowe. Ile więc kosztuje nas codzienne użytkowanie komputera? Dokonajmy stosownych obliczeń!

Zobacz również: Ile prądu pobiera laptop? Jaki wybrać aby zaoszczędzić?

Ile kosztuje używanie komputera?

Przejdźmy zatem do stosownych obliczeń i weźmy pod lupę 3 scenariusze, które powinno dosyć dobrze odwzorować aktualną sytuację w wielu domach. Na potrzeby kalkulacji przyjmijmy, że cena 1 kWh energii elektrycznej kosztuje 60 groszy.

Przykład 1:
Standardowy komputer do pracy o mocy 350 W, użytkowany przez 2 godziny dziennie przez 20 dni w miesiącu.

350 W x 2h x 20 dni = 14 000 Wh (14 kWh)
14 kWh x 0,60 zł = 8,40 zł

Weźmy jednak pod uwagę, że obłożenie komputera podczas zwykłego pisania lub innej pracy nie jest 100%. Najczęściej będzie to ok. 10-20% a więc koszt użytkowania komputera w tym przypadku trzeba podzielić co najmniej przez połowę.

Przykład 2:
Średniej klasy komputer o mocy 600 W wykorzystywany do gier wideo przez 4 godziny dziennie. Ile zapłacimy po miesiącu użytkowania?

600 W x 4h x 30 dni = 72 000 Wh (72 kWh)
72 kWh x 0,60 zł = 43,20 zł

Zadziwiające, prawda? Okazuje się, że grając każdego dnia przez 4 godziny w gry na średniej klasy komputerze, sprzęt po 30 dniach pobierze prąd elektryczny o wartości ponad 40 zł.

Przykład 3:
Wysokiej klasy komputer gamingowy z zasilaczem o mocy 1000 W (1 kW). Granie w gry wideo przez 4 godziny dziennie w ciągu całego miesiąca.

1 kW x 4h x 30 dni = 120 kWh
120 kWh x 0,60 zł = 72 zł

Wychodzi na to, że grając przez kilka godzin dziennie na wypasionym komputerze, zapłacimy za to ponad 70 zł po miesiącu czasu. A jest to wyłącznie koszt działania komputera, nie licząc włączonego monitora. Swoją drogą, ile taki monitor od komputera zużywa prądu oraz jakie podzespoły w PC są najbardziej energochłonne?

Które podzespoły pobierają najwięcej prądu?

Jak powszechnie wiadomo, komputer składa się z wielu podzespołów, takich jak procesor, karta graficzna, pamięć RAM, dysk twardy, płyta główna, chłodzenie i inne napędy np. CD-ROM. Które z nich jednak pobierają najwięcej energii elektrycznej? Prym wiodą tu elementy: procesor, karta grafiki oraz tradycyjny dysk twardy HDD (nowsze dyski SSD pobierają są zdecydowanie mniej energochłonne).

Warto również dodać, że praca na komputerze wymaga podpiętego monitora, który wyświetla wyniki działań. Nowoczesny monitor pobiera najwięcej energii elektrycznej z podświetleniem ustawionym na maksymalną wartość. Przeciętne zużycie prądu przez monitor komputerowy to kilkadziesiąt watów. Biorąc dla przykładu model o mocy 50 W, jego godzinna praca kosztować będzie ok. 3 grosze.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.