Ile prądu pobiera żelazko? Ile kosztuje prasowanie ubrań?

ile prądu pobiera żelazko

Żelazko to popularny sprzęt AGD, który znajduje się niemal w każdym gospodarstwie domowym. Niestety wyróżnia się on dosyć sporym poborem energii elektrycznej, a w konsekwencji niemałymi kosztami użytkowania. Ile prądu pobiera żelazko i ile kosztuje nas regularne prasowanie ubrań? Wszystko obliczymy w dzisiejszym artykule.

Ile prądu zużywa żelazko?

Średniej klasy żelazko ma moc maksymalną od 2 do 2,5 kW. To oznacza, że należy do bardziej energożernych urządzeń w naszym domu. Trzeba jednak pamiętać, że najczęściej prasowanie ubrań nie należy do zajęć bardzo czasochłonnych. Przeważnie zajmuje ono jakieś 2-3 godziny w tygodniu. To z kolei przekłada się na względnie niewielkie koszty prasowania. Jakie konkretnie? Przejdźmy do stosownych obliczeń.

[irp posts=”1962″ name=”Ile prądu pobiera czajnik elektryczny? Ile to kosztuje na miesiąc?”]

Ile kosztuje prasowanie ubrań?

Załóżmy, że prasujemy łącznie przez 2 godziny w tygodniu i używamy w tym celu żelazka o mocy maksymalnej 2,5 kW. Przyjmijmy także, że koszt 1 kWh wynosi 60 groszy. Ile więc zapłacimy za prasowanie po miesiącu czasu?

2,5 kW x 8h = 20 kWh
20 kWh x 0,60 zł = 4,80 zł

“Goła” kalkulacja pokazała, że teoretyczny koszt prasowania to niecałe 5 zł na miesiąc. Dlaczego jednak mówimy o “gołej” kalkulacji? Ponieważ żelazko nie pracuje pod pełnym obciążeniem przez cały czas. Po osiągnięciu zadanej temperatury, termostat wyłącza grzałkę, aż do momentu schłodzenia. W przeciwnym wypadku sprzęt uległ by przepaleniu, wraz z naszymi ubraniami.

Jak zatem od strony praktycznej wyglądają koszty użytkowania żelazka? Najbardziej miarodajny wynik uzyskamy, gdy podzielimy czas grzania żelazka przez pół. Właśnie tak najczęściej wygląda proces nagrzewania i stygnięcia tego urządzenia. To oznacza, że miesięczny koszt prasowania zamyka się w przedziale ok. 2,50 zł. To całkiem niewiele i wbrew pozorom, prasowanie ubrań przez 2 godziny w tygodniu nie obciąży rachunku za energię elektryczną w sposób bardzo znaczący.

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.