Ile prądu pobiera telewizor

Ile prądu pobiera telewizor? Ile kosztuje oglądanie telewizji?

Finanse

Dzięki telewizorom możemy już nie tylko oglądać różne kanały telewizyjne, ale również słuchać muzyki, przeglądać zdjęcia z dysku czy nawet serfować po internecie. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, ile energii elektrycznej zużywa przeciętny telewizor. Czy faktycznie oglądanie telewizji przyczynia się do wysokich rachunków za prąd? Ile tak na prawdę kosztuje nas co miesiąc oglądanie telewizji? Obliczmy to!

Ile prądu zużywa telewizor?

Przeciętnej klasy telewizor LED o przekątnej 40 cali zużywa ok. 50 watów energii elektrycznej. Telewizor CRT starszego typu o przekątnej 21 cali zużywa z kolei ok. 80 watów energii. To oznacza, że nowsze rozwiązania słyną nie tylko z niższego poboru prądu elektrycznego, ale również otrzymujemy dzięki temu większy obraz. Jak przekłada się to na faktyczne koszty użytkowania telewizora? Poniżej posłużymy się tymi dwoma przykładami.

Ile kosztuje oglądanie telewizji?

Obliczmy zatem, ile zapłacimy za prąd elektryczny zużyty do zasilenia dwóch różnych telewizorów. Na potrzeby kalkulacji przyjmijmy, że cena za 1 kWh energii elektrycznej kosztuje 60 groszy.

Przykład 1
21-calowy telewizor kineskopowy CRT o mocy 80 W, włączony przez 4 godziny dziennie.

80 W x 4h x 30 dni = 9 600 Wh (9,6 kWh)
9,6 kWh x 0,60 zł = 5,76 zł / miesiąc

Przykład 2
40-calowy telewizor LED o mocy 50 W, również pracujący przez 4 godziny dziennie.

50 W x 4h x 30 dni = 6 000 Wh (6 kWh)
6 kWh x 0,60 zł = 3,60 zł / miesiąc

Podsumowanie

Stary telewizor kineskopowy zużywa w ciągu godziny prąd elektryczny o wartości niecałych 5 groszy. Telewizor LED z kolei zużyje energię elektryczną, za którą zapłacimy ok. 3 grosze. Widać w tym miejscu przewagę technologiczną nad starszymi rozwiązaniami. Nowe telewizory są nie tylko większe, ale zarazem bardziej energooszczędne. Pamiętajmy też, że większość nowych modeli pozwala na uruchomienie specjalnych trybów oszczędzania energii, a przynajmniej zmiany jasności ekranu.

Patrząc na powyższe rozrachunki możemy zauważyć, że nawet codzienne oglądanie telewizji nie należy do czynności skrajnie drogich. Racjonalnie korzystając z telewizora, możemy zamknąć się w kwocie niecałych 4 złotych miesięcznie. Niestety do ogólnych kosztów musimy doliczyć wszelkiego rodzaju opłaty abonamentowe, które najczęściej wynoszą od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych na miesiąc. Koszty energii elektrycznej mimo wszystko należą tu do najniższych.

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze