Ile prądu pobiera odkurzacz? Ile kosztuje odkurzacznie?

Ile prądu pobiera odkurzacz? Ile kosztuje odkurzanie domu?

Finanse

Odkurzacz to wszystkim znany sprzęt AGD, który znajduje się w niemal każdy domu i mieszkaniu. Dzięki niemu pozbędziemy się wszelkich sypkich zabrudzeń z dywanów, płytek, paneli czy innych podłóg. Nowoczesne odkurzacze pobierają niewiele energii elektrycznej, jednak ich długotrwałe użytkowanie może solidnie odbić się na comiesięcznym rachunku za energię elektryczną. A więc ile prądu pobiera odkurzacz i ile w zasadzie kosztuje codzienne odkurzanie? Sprawdźmy to!

Ile mocy ma odkurzacz?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, odkurzacze nie należą do urządzeń o wysokim zapotrzebowaniu na energię elektryczną, jednak wszystko zależy od konkretnego modelu odkurzacza i daty jego produkcji. Dlaczego o tym mowa? Ponieważ od 1 września 2017 roku Unia Europejska wycofała ze sprzedaży odkurzacze o mocy powyżej 900 Watów. To oznacza, że nowoczesny sprzęt odkurzający jest bardziej energooszczędny w porównaniu do historycznych rozwiązań, gdzie ich moc sięgała nawet powyżej 2 kW. Przeciętnej klasy odkurzacz posiada moc 600 Watów.

Niestety nie ma rozwiązań idealnych i niższa moc oznacza najczęściej gorsze parametry ssące, czyli wytwarzane podciśnienie. Skutkiem tego jest wydłużenie czasu odkrzaczania, tak aby móc skutecznie oczyścić podłogę – a w szczególności dywany – z zanieczyszczeń. Jak to wszystko przekłada się na domowy budżet?

Ile kosztuje odkurzanie?

Sprawdźmy, ile miesięcznie zapłacimy za korzystanie z dwóch różnych odkurzaczy o mniejszej i większej mocy, w zależności od intensywności sprzątania. To da nam ogólną wizję na temat kosztów odkurzania w naszym domu. Dla uproszczenia kalkulacji przyjmijmy, że cena za 1 kWh energii elektrycznej zapłacimy 60 groszy,

Przykład 1
Odkurzacz o mocy 600 W, którym odkurzamy raz w tygodniu po 45 minut.
600 W x 45 min x 4 dni = 1 800 Wh (1,8 kWh)
1,8 kWh x 0,60 zł = 1,08 zł miesięcznie

A więc godzinne odkurzanie przy pomocy odkurzacza o mocy 600 W kosztuje 36 groszy.

Przykład 2
Ten sam odkurzacz o mocy 600 W, ale użytkowany po 30 minut, co drugi dzień w miesiącu (łącznie 15 dni).

600 W x 0,5h x 15 dni = 4 500 Wh (4,5 kWh)
4,5 kWh x 0,60 zł = 2,70 zł miesięcznie

Jak widać regularne, ale krótkie sprzątanie przy pomocy odkurzacza nie obciąży zbyt mocno naszego portfela.

Przykład 3
Mocniejszy 900-Watowy odkurzacz, użytkowany sporadycznie, tak jak w przykładzie nr 1.

900 W x 45 min x 4 dni = 2 700 Wh (2,7 kWh)
2,7 kWh x 0,60 zł = 1,62 zł miesięcznie

Godzina pracy odkurzacza o mocy 900 W kosztuje więc 54 grosze.

Przykład 4
Ten sam odkurzacz z silnikiem o mocy 900 W, użytkowany regularnie, analogicznie do przykładu nr 2.

900 W x 0,5h x 15 dni = 6 750 Wh (6,75 kWh)
6,75 kWh x 0,60 zł = 4,05 zł miesięcznie

Moc odkurzacza to nie wszystko

Patrząc na powyższe kalkulacje można wywnioskować, że nawet częste korzystanie z odkurzacza nie generuje olbrzymich wydatków. W przypadku mocniejszych egzemplarzy za zużytą energię elektryczną zapłacimy po miesiącu dosłownie kilka złotych. Pamiętajmy jednak przy zakupie odkurzacza, aby sugerować się nie tylko jego mocą, ale również innymi parametrami, takimi jak podciśnienie oraz rodzaj zastosowanego filtra. Możemy bowiem natrafić na odkurzacz o mniejszej mocy, ale generujący większe podciśnienie, co oznacza, że nie tylko jego użytkowanie będzie tańsze, ale również i skuteczniejsze.

Odkurzacze przewodowe czy akumulatorowe?

Rynek sprzętu AGD dosyć intensywnie ulega rozwojowi. W sprzedaży pojawiają się urządzenia o coraz to większej wydajności, z zachowaniem tego samego poboru energii elektrycznej. Całkowitą nowością i sporym zainteresowaniem okazały się odkurzacze akumulatorowe. Są bardziej poręczne, lekkie i nie trzeba wcześniej szukać gniazdka pod prądem oraz rozwijać długich kabli, ponieważ sprzęt tego typu działania w pełni bezprzewodowo.

Czy odkurzacze akumulatorowe faktycznie zrewolucjonizowały rynek sprzętu AGD? Niestety, tak jak powtarzamy to niejednokrotnie w naszym serwisie – nie ma rozwiązań idealnych. Odkurzacze bezprzewodowe są wygodne w użytkowaniu, lecz nie dysponują taką wydajnością jak tradycyjne rozwiązania przewodowe. Trzeba również pamiętać, że na czas ładowania baterii, urządzenie jest praktycznie wyłączone z użytku.

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze