Publikowany w najnowszym raporcie „Stan Klimatycznych Działań 2023” przedstawia niepokojący obraz wyzwań, z jakimi zmagać się muszą decydenci przygotowujący się do szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju, Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Podobnie jak w większości dyskursu na temat działań klimatycznych, Porozumienie Paryskie z 2015 roku rzuca cień na analizę.
Normy emisji a wyzwanie ograniczenia węgla
„Globalne wysiłki mające na celu ograniczenie ocieplenia do 1,5°C są marne” – powiedziała Sophie Boehm z Instytutu Zasobów Światowych. Stosowane obecnie wysiłki w ograniczeniu ocieplenia do 1,5 stopnia Celsjusza zawodzą „na szeroką skalę” – i wymagane będą znaczne zmiany, w tym znacznie szybsze odejście od używania węgla do wytwarzania energii elektrycznej.
Raport z wtorku maluje obraz wyzwań, gdzie tylko jeden z 42 wskaźników – sprzedaż samochodów elektrycznych – zmierza na spotkanie z celami na rok 2030.
Cel: Ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 stopnia Celsjusza
ONZ wcześniej zauważyło, że 1,5 stopnia Celsjusza jest uważane za „górny limit”, jeśli chodzi o uniknięcie najgorszych skutków zmian klimatycznych. „Globalne wysiłki mające na celu ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5°C są marne” – powiedziała Sophie Boehm, główna autorka raportu i współpracowniczka badawcza w Instytucie Zasobów Światowych.
„Mimo dziesięcioleci dramatycznych ostrzeżeń i wezwań do działania, naszym przywódcom głównie brakuje mobilizacji działań klimatycznych w tempie i skali wymaganej” – dodała Boehm.
„Takie opóźnienia pozostawiają nas z bardzo niewielką ilością dróg do zagwarantowania przyszłości dla wszystkich. Nie ma już czasu na poprawki poboczne” – podkreśliła.
Propozycje działań na rzecz klimatu
Zgodnie z powyższym, autorzy raportu proponują szereg działań, które trzeba podjąć, aby osiągnąć cele klimatyczne. Obejmują one:
- Stopniowe wycofywanie węgla z produkcji energii elektrycznej z prędkością siedmiokrotnie szybszą niż obecnie. Raport mówi, że „to równoznaczne z wycofaniem około 240 średniej wielkości elektrowni węglowych rocznie do 2030 roku.”
- Wzrost wykorzystania energii wiatrowej i słonecznej.
- Zwiększenie tempa rozbudowy infrastruktury szybkich systemów transportu.
- Dążenie do zdrowszych i bardziej zrównoważonych diet ośmiokrotnie szybciej.
- Redukcja tempa wylesiania czterokrotnie szybciej w tym dziesięcioleciu.
„Już teraz wiemy, co musi być zrobione sektor po sektorze do roku 2030” – powiedział Ani Dasgupta, prezes i dyrektor generalny Instytutu Zasobów Światowych.
Ostrzeżenie ONZ
Raport z wtorku, „wspólny wysiłek” Instytutu Zasobów Światowych, Funduszu Ziemi Bezos, Fundacji ClimateWorks, Climate Action Tracker oraz Wyższych Mistrzów Klimatu ONZ, został opublikowany w tym samym dniu, gdy ONZ Climate Change opublikowało swoją ocenę bieżącej sytuacji.
Według Raportu Syntezy NDC, rządy na całym świecie nie robią wystarczająco dużo, aby uniknąć najgorszych skutków zmian klimatycznych i muszą być bardziej aktywne w próbach redukcji emisji.
Narodowe Określone Wkłady, czyli NDC, odnoszą się do indywidualnych celów poszczególnych krajów w zakresie redukcji emisji i dostosowania się do skutków zmian klimatu.
źródło: cnbc.com
fot. depositphotos.com