1ar ile to m2? Jak przeliczać ary na metry kwadratowe?

1a ile to m2? Jak przeliczać ary na metry kwadratowe?

Obliczanie pola powierzchni wydaje się z dosyć łatwym zadaniem. Co ciekawe umiejętność ta przydaje się w wielu życiowych sytuacjach, takich jak zakup płytek ściennych lub podłogowych, wykańczanie powierzchni w domu czy też prace ogrodowe. Znając pola powierzchni dwóch lub więcej obiektów, możemy łatwo porównać ich wielkość i nawet ją sobie wyobrazić. Niestety problem może budzić przeliczanie jednostek pól powierzchni, np. 1ar ile to m2? W dzisiejszym artykule dobrze to wszystko wyjaśnimy.

Czym jest metr kwadratowy?

Metr kwadratowy ma symbol: i w przeliczeniu jest to pole równe polu kwadratu o boku 1 metra (1 x 1 m). Równanie to można przedstawić tak: 1 m² = 1 m · 1 m. Jak nietrudno zgadnąć, metry kwadratowe odnoszą się do powierzchni płaskich (dwuwymiarowych). Dla przykładu ściana o szerokości 4 metrów i wysokości 2,2 metra ma pole powierzchni równe: 4 m · 2,2 m = 8,8 m². Jeżeli jednak chcemy obliczyć objętość danej bryły to w grę wchodzi również trzecia długość. Np. kostka, której krawędzie mają długość 1 metra, będzie miała objętość 1 m3 (1 metra sześciennego).

Czym jest ar?

Ar ma symbol: a i odpowiada powierzchni 100 m². Ta jednostka powierzchni wykorzystywana jest m.in. w rolnictwie, geodezji i leśnictwie. Na ary przelicza się powierzchnie o średniej wielkości, ponieważ jest to wygodniejsze niż stosowanie zapisu w metrach kwadratowych. Większy od jednego ara jest jeden hektar (1 ha), który równy jest 100 a, czyli 10 000 m².

1 ar ile to m2 – jak przeliczyć ary na m2?

1 ar to 100 m2 (sto metrów kwadratowych). Wizualnie będzie to kwadrat o boku 10 metrów (10 x 10 m). Aby przeliczyć metry kwadratowe na ary, wystarczy podzielić powierzchnię w m2 przez 100. Na przykład jeżeli boisko do piłki nożnej ma 7 140 m² to w przeliczeniu na ary będzie to: 7 140 : 100 = 71,40 ar. Analogicznie przeliczając ary na metry kwadratowe, musimy pomnożyć wynik w arach przez 100. Np. kort do tenisa ziemnego ma powierzchnię ok. 1,95 ar. Przeliczając to na metry kwadratowe, daje to wynik: 1,95 · 100 = 195 m2 (dla uściślenia wymiary kortu tenisowego do gry pojedynczej to 23,77 m x 8,23 m).

Przy okazji sprawdź inne poradniki matematyczne:

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.