Brakuje soli drogowej w Polsce. Co z oblodzonymi drogami?

Brakuje soli drogowej w Polsce. Co z oblodzonymi drogami?

Polscy kierowcy powinni uzbroić się w dodatkową cierpliwość i zwiększyć czujność na oblodzonych drogach, ponieważ tej zimy może zabraknąć soli do jej posypywania. Wszystkiemu winne jest wstrzymanie dostaw tego surowca z Ukrainy i Białorusi.

Zimą może zabraknąć nawet 800 tys. ton soli

Zarządcy polskich dróg muszą w tegorocznym sezonie zimowym liczyć się z ogromnym niedostatkiem soli drogowej. Szacuje się, że z uwagi na problemy z dostawami, już tej zimy może zabraknąć nawet 800 tysięcy ton soli drogowej.

Firmy zaczęły sprowadzać sól drogową m.in. z Afryki Północnej, jednak ceny transportu tego materiału znacząco wzrosły w porównaniu do ubiegłego roku. Tym samym nie dość, że drastycznie spadła dostępność tego surowca na polskim rynku, to w dodatku ceny soli drogowej ostro poszybowały w górę.

Taka sytuacja wydaje się być poważnym zagrożeniem dla wszystkich polskich kierowców. Bez soli drogowej ciężko pozbyć się zamarzniętego śniegu na drodze, a to przekłada się na drastyczny spadek bezpieczeństwa.

Problemy z rozładunkiem soli drogowej

Sytuacja na rynku stała się mocno skomplikowana, z uwagi na zbliżający się kryzys energetyczny. Mimo, że statki ze solą drogową z Afryki i Azji stale kursują, to ich rozładunek jest opóźniany z uwagi na węgiel, który w stoczniach ma większy priorytet.

Docelowo planowane są dostawy soli drogowej z Hiszpanii i Holandii, które należą do jednych z największych eksporterów soli drogowej w Unii Europejskiej. Alternatywą może być także Kazachstan.

Ile kosztuje sól drogowa?

Obecnie cena soli drogowej oscyluje w kwotach 700-750 zł za tonę. Jest to niemal trzykrotnie więcej niż w ubiegłym roku. Co gorsza, należy spodziewać się dalszych podwyżek, nawet do poziomu 800 zł za tonę.

Sprawdź również inne ciekawe tematy:


źródło: tvn24.pl
zdjęcie w tle: unsplash.com

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.