Księżyc to jedyny naturalny satelita Ziemi. Widzimy go praktycznie każdej nocy, a niekiedy również i za dnia. To właśnie wtedy możemy się zastanawiać, ile trwa lot na Księżyc i jaka jest do niego odległość? Liczby te mogą szokować, ponieważ od Księżyca dzieli nas dosyć spora przestrzeń, a satelita ten nie jest wcale taki mały, jak możemy to sobie wyobrażać.
Jakie są rozmiary Księżyca?
Średnica równikowa Księżyca wynosi 3476,2 km, a jego objętość to 2,197×1010 km³. Jaka jest waga Księżyca? Oszacowano, że masa Księżyca to 7,347 673×1022 kg, czyli 0,0123 masy Ziemi. Mniejsze jest również na nim przyspieszenie grawitacyjne, które wynosi 1,622 m/s², czyli 0,1654 przyspieszenia ziemskiego. Dla wielu osób może wydawać się to dziwne, ale Księżyc podobnie jak nasza rodowita planeta, również się obraca i to z prędkością równikową aż 16 655 km/h.
Jak daleko jest z Ziemi na Księżyc?
Księżyc znajduje się dokładnie 384 403 km od Ziemi. Jest to odległość na tyle spora, że w przestrzeni pomiędzy Księżycem a Ziemią, zmieściłyby się wszystkie planety Układu Słonecznego. Jak widać odległość pomiędzy Ziemią a Księżycem jest ogromna i ciężko wyobrazić sobie podróż na niego z prędkościami samochodowymi.
Ile trwa lot na księżyc?
Z racji tego, że obecnie nie wykonuje się lotów załogowych na Księżyc, punktem odniesienia może być misja Apollo 11, podczas której lot statku kosmicznego trwał 3 dni 3 godziny i 49 minut. Jednocześnie lot ten zalicza się do najkrótszych. Statek poruszał się wtedy ze średnią prędkością 7700 km/h (naturalnie wszystko zależało od fazy lotu).
Statkiem bezzałogowym, który dotarł do Księżyca najszybciej, była z kolei międzyplanetarna sonda kosmiczna New Horizons. Jej podróż trwała 8 godzin i 35 minut. Prędkość, z jaką opuściła Ziemię to 16,26 km/s (58 500 km/h), a jej maksymalna zarejestrowana prędkość w przestrzeni międzyplanetarnej to aż 84 000 km/h.
Ile zajmie podróż samochodem na Księżyc?
Jeżeli czysto hipotetycznie założymy, że chcemy pojechać na Księżyc samochodem poruszającym się ze stałą prędkością autostradową 140 km/h okaże się, że taka podróż zajmie nam ok. 2746 godzin. W przeliczeniu da to wynik 114 dni, czyli niecałe 4 miesiące.
A co z hipotetycznymi kosztami? Patrząc na to tradycyjnie i biorąc do kalkulacji średnie spalanie oleju napędowego na poziomie 6 l/100 km, wyjdzie nam konieczność zatankowania nieco ponad 23 tys. litrów ropy, a więc musimy zatankować auto do pełna jakieś 384 razy (przy 60-litrowym zbiorniku).
Ciekawostki z lotu Apollo 11
- Neil Armstrong i Buzz Aldrin większość czasu na powierzchni Księżyca spędzili wewnątrz kapsuły lądownika Orzeł (19 z 21,5 godziny);
- Pierwszy krok na powierzchnię Księżyca był w rzeczywistości dużym skokiem, ponieważ ostatni stopień drabiny lądownika umieszczony był metr nad gruntem;
- Nie dość, że w Apollo 11 nie było toalety, to w dodatku astronauci musieli na czas pobytu na Księżycu korzystać ze specjalnych pieluch;
- Ślady pozostawione przez astronautów na powierzchni Księżyca nadal istnieją i zostały one sfotografowane kilka lat później z orbity Księżyca.
Sprawdź również:
- jaka jest temperatura na Księżycu
- ile wynosi temperatura na Marsie
- jaka jest największa gwiazda w kosmosie
- odległość Ziemi od Słońca
źródło: wikipedia.org
zdjęcie: unsplash.com

Krzysztof Kamzol
Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.