Ile bomb atomowych zniszczy ziemię? Szacunkowe liczby

Ile bomb atomowych zniszczy ziemię

Wybuch bomby atomowej, takiej jak największa dotąd zdetonowana Car Bomba, powoduje ogromne zniszczenia. Impuls cieplny dosłownie spala wszystko w obrębie kilku kilometrów, a fala uderzeniowa potrafi okrążyć kulę ziemską nawet kilkukrotnie. Tym samym będąc w tym temacie, można zastanawiać się, ile bomb atomowych zniszczy Ziemię? Sprawdźmy, co mówią o tym naukowcy oraz ich przypuszczenia.

Jak wielka jest Ziemia?

Aby móc sporządzić nikczemny plan zniszczenia Ziemi, najpierw musimy uzmysłowić sobie jej rozmiar. Jak powszechnie wiadomo, Ziemia to piąta pod względem wielkości planeta Układu Słonecznego. W dodatku biorąc pod uwagę jej średnicę, masę i gęstość – Ziemia plasuje się na podium wśród planet skalistych w naszym układzie. Powierzchnia Ziemi to 510 072 000 km² (148 940 000 km² samego lądu), a jej objętość to aż 1,083206916846×1012 km. Tym samym aby zniszczyć Ziemię potrzeba niebagatelnie wielkich pokładów energii.

Czy Ziemię można zniszczyć?

Praktycznie rzecz biorąc, niemożliwe jest totalne zniszczenie Ziemi i przekształcenie jej czegoś na wzór pasa asteroid. Aby tego dokonać trzeba by dysponować energią na poziomie 2×1032 J. Taką energię wytwarza całe Słońce w ciągu 12 dni.

Niemniej wokół tego tematu narosło wiele spekulacji i w zasadzie o wiele prościej jest mówić o wyniszczeniu życia na Ziemi, niż obróceniu całej planety w przysłowiowy proch.

Okazuje się, że zniszczenie życia na Ziemi jest już o wiele prostsze i całkowicie realne.

Ile bomb atomowych zniszczy ziemię?

Przyjmując, że planujemy zniszczyć wyłącznie część lądową Ziemi, czyli ok. 149 mln km², będziemy potrzebować do tego ok. miliona bomb atomowych o sile 1 Mt lub ok. 20 000 Car Bomb (każda o sile 50 Mt). Wynika to z faktu, że przeciętny wybuch o sile 1 Mt jest w stanie zniszczyć ok. 140 m² powierzchni Ziemi.

Oczywiście kalkulacje te są silnie teoretyczne i mowa tutaj jedynie o powierzchownym zniszczeniu powierzchni Ziemi.

W praktyce całkowite wyniszczenie Ziemi z wykorzystaniem ładunku nuklearnych wydaje się mało realne. Ponadto, samo zniszczenie całej planety jest niezwykle trudne ze względu na jej olbrzymie rozmiary i odporność na pojedyncze wybuchy. Planeta Ziemia ma zdolność do regeneracji i odbudowy w skali czasowej, która przewyższa naszą zdolność do jej zniszczenia.

Wszystko zależy zatem o jakiej formie zniszczenia mówimy. Unicestwienie życia na planecie jest całkowicie możliwe do wykonania, podczas gdy całkowitą destrukcję planety do poziomu odłamków przy pomocy dostępnej dla ludzkości technologii, możemy włożyć miedzy bajki.


Sprawdź również:

źródła:

  • https://www.quora.com/How-many-nuclear-warheads-would-it-take-to-destroy-the-Earth
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Ziemia

zdjęcie w tle: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Trinity_Detonation_T%26B.jpg

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.