Woda w plastikowych butelkach zawsze posiada nadrukowaną datę przydatności do spożycia. Czy to oznacza, że woda może się przeterminować czy też mówiąc zwyczajowo – zepsuć? Co wpływa na jakość i świeżość wody? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.
Czy woda może się przeterminować?
Woda sama w sobie nie ulega zepsuciu ani przeterminowaniu. Data przydatności do spożycia bardziej tyczy się plastikowych butelek, które niestety z biegiem czasu zaczynają się rozkładać, a szkodliwe substancje zanieczyszczają znajdujący się wewnątrz produkt.
Ma to związek z tym, że butelki na wodę w większości wykonane są z politereftalanu etylenu (PET), który oznaczany jest symbolem 01 w trójkącie. O ile faktycznie PET wydaje się tworzywem lekkim i odpornym na uszkodzenia mechaniczne, tak z biegiem czasu staje się groźny dla naszego zdrowia. Po pewnym czasie zaczynają być uwalniane szkodliwe ftalany, antymon czy aldehyd mrówkowy (formaldehyd). To sprawia, że po upływie terminu przydatności do spożycia, woda może zostać zanieczyszczona różnymi związkami, które nie są obojętne dla ludzkiego organizmu:
- ftalany – działają toksycznie na układ nerwowy, hormonalny, a także mogą przyczyniać się do rozwoju nowotworów;
- antymon – zaliczany jest do metali ciężkich. Odkłada się w wątrobie i może obniżać poziomy białych krwinek i powodować niedobory żelaza;
- aldehyd mrówkowy – toksyczny dla wątroby, skóry oraz układu: oddechowego, odpornościowego, rozrodczego i nerwowego.
Czy woda może się zepsuć?
Woda może zostać zanieczyszczona nie tylko szkodliwymi substancjami, ale również drobnoustrojami. Tym samym można śmiało powiedzieć, że woda może ulec zepsuciu. Otwarta woda bez względu na to, czy pochodzi z kranu czy butelki, z biegiem czasu staje się siedliskiem mikroorganizmów, których oczywiście nie widać gołym okiem. Najlepiej otwartą czy rozlaną wodę spożyć w ciągu 24 godzin.
Czym zastąpić butelki PET?
Zdrowszą i bezpieczniejszą dla środowiska naturalnego alternatywą dla plastikowych butelek są te wykonane ze szkła. Nie od dziś panuje przesąd, że woda w szklanych butelkach smakuje o nieco lepiej niż ta rozlewana z plastiku. Szkło pozostaje neutralne przez cały okres przechowywania i nie wydziela do wody żadnych szkodliwych substancji. Ponadto szkło w przeciwieństwie do tworzyw sztucznych można poddawać recyklingowi praktycznie w nieskończoność (plastik zaledwie kilka razy).
Uwaga! Nie należy do pustych butelek PET po wodzie wlewać żadnych ciepłych płynów, np. gorącej herbaty czy napojów. Nie należy wystawiać butelek PET na promienie słoneczne. Wszystkie te czynniki spowodują o wiele szybsze przedostanie się szkodliwych substancji do przechowywanego napoju.
Ile czasu może stać woda w butelce?
Otwartą wodę najlepiej przechowywać w lodówce i nie dłużej niż 2 dni. Po dłuższym czasie zaczną się w niej pojawiać różne drobnoustroje, nie tylko pogarszając jej smak, ale również niosąc ryzyko zatrucia pokarmowego.
Świeżo zakupioną wodę w plastikowych butelkach najlepiej jest spożyć w ciągu 6 miesięcy od daty jej rozlania. Warto ją również przechowywać w chłodnym, suchym i zacienionym miejscu.
Sprawdź również: