Drabiny przydają się zawsze – co do tej tezy nie ma żadnych wątpliwości. Sztuką jest jednak wybrać taką drabinę, która nie tylko będzie odpowiadała naszym potrzebom, ale odpowiednio dopasuje się do naszych wnętrz, nawet jeśli charakteryzują się one ograniczoną powierzchnią. Jak wybrać odpowiednią drabinę do małego mieszkania?
W jakich sytuacjach przyda nam się drabina?
Drabiny, ze względu na swoją specyfikę stanowią podstawowy element wyposażenia nie tylko domu, ale także wszystkich budynków o przeznaczeniu handlowym, usługowym lub publicznym. Na pytanie, jak przeprowadzić ewakuację podczas pożaru, odpowiedź może być jedna – drabina ewakuacyjna, która wprawdzie znacząco różni się od tej, którą trzymamy w garażu lub warsztacie, jednak wciąż ma fundamentalne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.
Pozostając jednak w temacie klasycznych drabin – kiedy mogą nam się przydać? Odpowiedzi jest tak wiele, jak osób używających jej. To istotny element każdego remontu, budowy lub drobnych prac montażowych. Drabiny wykorzystywane są w domu, w ogrodzie, ale też podczas innych prac zewnętrznych – wszędzie tam, gdzie musimy wykonać jakieś zadanie na określonej wysokości. Szukając jednak odpowiedniej drabiny, powinniśmy wziąć pod uwagę właśnie tak istotną kwestię, jak powierzchnia naszego mieszkania.
Rodzaje drabin dla małych przestrzeni
Remont w małym mieszkaniu, w którym za nic nie zmieścimy długiej drabiny pożyczonej od przyjaciela lub członka rodziny? W takim razie warto rozejrzeć się wokół produktu, który spełni nasze oczekiwania przede wszystkim względem wysokości. Tutaj jednak nie powinniśmy mieć dużego problemu – drabiny wewnętrzne dostępne są obecnie w wielu różnych rozmiarach.
Co jednak z funkcjonalnością takiej drabiny? Decydując się na prostą drabinę przystawną, możemy mieć pewność, że nie zajmie ona zbyt dużo miejsca. Jednak taki wariant nie sprawdzi się podczas malowania sufitu – przykładowej aktywności, podczas której nie możemy być oparciu o jakąkolwiek ścianę. W takim przypadku z pomocą przychodzą drabiny wolnostojące, nazywane także drabinami rozstawnymi. Jeśli nie chcemy rezygnować z łatwości obsługi drabiny przystawnej, zawsze możemy rozważyć zakup drabiny modułowej, która łączy w sobie najlepsze cechy obu rodzajów drabin.
Na co jeszcze zwrócić uwagę przy zakupie drabiny?
Oprócz samego rozmiaru warto także wziąć pod uwagę inne kwestie, które przybliżą nas do zakupu drabiny najlepiej dopasowanej do naszych potrzeb. Przede wszystkim materiał wykonania. Tutaj wybór jest duży, ale polecamy skupić się na drabinach aluminiowych. Cechą charakterystyczną jest tutaj bardzo niska waga połączona z doskonałymi walorami wytrzymałościowymi. Taka drabina jest odporna na korodowanie, a co więcej, ma niezwykle wysoką nośność.
Nie zapominajmy o kwestiach bezpieczeństwa. Wprawdzie drabiny jednobiegowe bez kosza stanowią domenę drabin zewnętrznych, to jednak możemy zadbać o ochronę podczas prac na wysokości, wybierając produkt wyposażony w antypoślizgowe stopnie i opatrzony certyfikacjami, które potwierdzają zgodność produktu z normami jakości. Dzięki takiej analizie produktów dostępnych na rynku znacznie łatwiej będzie nam dopasować drabinę do naszych potrzeb, ale także powierzchni mieszkania.