Glikol dipropylenowy (DPG) – właściwości, zastosowanie

Glikol dipropylenowy (DPG) – właściwości, zastosowanie

Glikol dipropylenowy (ang. dipropylene glycol, skrót: DPG) to bezbarwna i bezwonna ciecz, o wzorze sumarycznym C6H14O3. Produkt ten jest szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu, w tym m.in. jako rozpuszczalnik i plastyfikator.

Glikol dipropylenowy – właściwości

DPG to lepka i bezbarwna ciecz o wysokiej temperaturze wrzenia (230,5 °C) i bez wyczuwalnego zapachu. Jest to nisko toksyczny związek pochodzenia organicznego, wzór sumaryczny glikolu dipropylenowego to C6H14O3. DPG wykazuje silne właściwości higroskopijne, a więc pochłania wilgoć z otoczenia. Dobrze miesza się z wodą i jest rozpuszczalny w etanolu. Gęstość DPG wynosi 1,0206 g/cm3 (w temp. 20 °C), a masa molowa 134,173 g/mol. W temperaturze 310 °C ulega samozapłonowi.

Inne nazwy: glikol dwupropylenowy, 1,1-oksydi-2-propanol.

Glikol dipropylenowy – zastosowanie

DPG zaliczany jest do grupy rozpuszczalników, a ze względu na swoją niską toksyczność, znalazł szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu – w tym w kosmetologii. Pozostaje bardzo stabilny chemicznie w szerokim zakresie temperatur i podczas składowania. Glikol dipropylenowy stosuje się m.in.:

  • jako plastyfikator lub rozpuszczalnik;
  • w formie półproduktu w reakcjach chemicznych;
  • jako inicjator polimeryzacji lub monomer;
  • do produkcji kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych;
  • w maszynach do wytwarzania mgły (tzw. płyn do mgły).

Glikol dipropylenowy stosowany jest do produkcji różnych polimerów, żywic poliestrowych i alkidowych, a także do produkcji PVC. Może również znajdować się w różnych środkach czyszczących, a także stanowić składnik farb drukarskich. Może bez problemu występować razem z etanolem, np. w perfumach.

Za 100 g DPG trzeba zapłacić ok. 20 zł.

Glikol dipropylenowy – szkodliwość

DPG klasyfikuje się jako produkt względnie bezpieczny dla zdrowia:

  • Nie podrażnia skóry;
  • Nie podrażnia śluzówki oka;
  • Nie działa uczulająco;
  • Nie wykazano właściwości kancerogennych.

Ponadto nie wykazano szkodliwości tej substancji dla naturalnego środowiska (w tym wodnego), a DPG dosyć łatwo ulega biodegradacji (w ciągu 30 dni).


Sprawdź również:

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.