Glikol dipropylenowy (ang. dipropylene glycol, skrót: DPG) to bezbarwna i bezwonna ciecz, o wzorze sumarycznym C6H14O3. Produkt ten jest szeroko stosowany w różnych gałęziach przemysłu, w tym m.in. jako rozpuszczalnik i plastyfikator.
Glikol dipropylenowy – właściwości
DPG to lepka i bezbarwna ciecz o wysokiej temperaturze wrzenia (230,5 °C) i bez wyczuwalnego zapachu. Jest to nisko toksyczny związek pochodzenia organicznego, wzór sumaryczny glikolu dipropylenowego to C6H14O3. DPG wykazuje silne właściwości higroskopijne, a więc pochłania wilgoć z otoczenia. Dobrze miesza się z wodą i jest rozpuszczalny w etanolu. Gęstość DPG wynosi 1,0206 g/cm3 (w temp. 20 °C), a masa molowa 134,173 g/mol. W temperaturze 310 °C ulega samozapłonowi.
Inne nazwy: glikol dwupropylenowy, 1,1-oksydi-2-propanol.
Glikol dipropylenowy – zastosowanie
DPG zaliczany jest do grupy rozpuszczalników, a ze względu na swoją niską toksyczność, znalazł szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu – w tym w kosmetologii. Pozostaje bardzo stabilny chemicznie w szerokim zakresie temperatur i podczas składowania. Glikol dipropylenowy stosuje się m.in.:
- jako plastyfikator lub rozpuszczalnik;
- w formie półproduktu w reakcjach chemicznych;
- jako inicjator polimeryzacji lub monomer;
- do produkcji kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych;
- w maszynach do wytwarzania mgły (tzw. płyn do mgły).
Glikol dipropylenowy stosowany jest do produkcji różnych polimerów, żywic poliestrowych i alkidowych, a także do produkcji PVC. Może również znajdować się w różnych środkach czyszczących, a także stanowić składnik farb drukarskich. Może bez problemu występować razem z etanolem, np. w perfumach.
Za 100 g DPG trzeba zapłacić ok. 20 zł.
Glikol dipropylenowy – szkodliwość
DPG klasyfikuje się jako produkt względnie bezpieczny dla zdrowia:
- Nie podrażnia skóry;
- Nie podrażnia śluzówki oka;
- Nie działa uczulająco;
- Nie wykazano właściwości kancerogennych.
Ponadto nie wykazano szkodliwości tej substancji dla naturalnego środowiska (w tym wodnego), a DPG dosyć łatwo ulega biodegradacji (w ciągu 30 dni).
Sprawdź również: