Rusztowania istnieją od niepamiętnych czasów. Już ludzie prehistoryczni używali prymitywnych konstrukcji, które można by określić mianem pierwszych rusztowań. Od tego czasu oczywiście wiele się zmieniło, co stworzyło więcej możliwości, ale i wyzwań. Jeszcze około 100 lat temu rządziły rusztowania drewniane, dzisiaj przynajmniej w krajach zachodnich to nie do pomyślenia. Każda firma zajmująca się wynajmem i sprzedażą rusztowań, musi zapewniać sprzęt najwyższej jakości. Nie zwalnia to jednak z odpowiedzialności osób zajmujących się montażem rusztowań na dużych projektach budowlanych. Muszą oni pamiętać o wyzwaniach i stosować najlepsze praktyki. Poznajmy je!
Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu
Rusztowania są obecne na wielu placach budowy, a już szczególnie tych największych, gdzie powstają duże konstrukcje. Zapewniają one skuteczne wykonywanie zadań na wysokościach, lecz ta efektywność nie może przysłonić kwestii absolutnie najważniejszych, a więc tych dotyczących bezpieczeństwa pracowników. Innowacje w tworzeniu rusztowań muszą więc skupiać się na tym w pierwszej kolejności. Najważniejsze to wyeliminować całkowicie wypadki, dlatego też przepisy bezpieczeństwa stale są zaostrzane.
Przeznaczmy odpowiedni czas na planowanie
Kluczowe znaczenie ma tu montaż, dlatego też, nim rozpoczniemy te prace, powinniśmy dokładnie wszystko zaplanować, przygotowując wszystkie etapy montażu. Zawsze stosujmy się do wytycznych, pamiętając o odpowiednim sprzęcie oraz ochronie osobistej. Na planowanie i koordynacje musimy przeznaczyć odpowiednio dużo czasu. Jeśli zlekceważymy to zadanie, skutki mogą być opłakane. Plan musi zawierać najważniejsze informacje na temat użytego rodzaju rusztowania (na przykład, gdzie sprawdzi się rusztowania jezdne, a gdzie inny typ) i jego przeznaczenia. Trzeba dokładnie ustalić miejsce montażu, określić wysokość rusztowania i ilości poziomów. To samo powiemy o pozostałych zadaniach, jak o rodzaju sprzętu niezbędnego do montażu czy doborze zespołu pracowników do określonych zadań. Ten ostatni punkt ma szczególne znaczenie, dlatego też warto poświęcić mu osobny akapit.
Jak zapewnić bezpieczeństwo pracownikom?
Pracownicy muszą być odpowiednio przeszkoleni i wyposażeni w ochronę osobistą. Powinna ona obejmować takie elementy, jak kask ochronny, kamizelka odblaskowa, rękawiczki robocze, buty zakończone stalowymi końcówkami, uprząż bezpieczeństwa. Szefostwo musi zapewnić ten sprzęt, lecz i sami pracownicy muszą pamiętać, by go nosić. Są też zobowiązani, aby odpowiednio zachowywać się na rusztowaniu. Nie mogą wychylać się poza barierki ani zrzucać żadnych przedmiotów na ziemię. Pod żadnym pozorem nie powinni też wykonywać swoich obowiązków bezpośrednio pod sobą, przebywając na różnych poziomach. Poruszanie się tylko po wytyczonych ciągach komunikacyjnych jest obowiązkowe.
Montaż rusztowania – najlepsze praktyki
Niezwykle ważne jest staranne przygotowanie rusztowania przed rozpoczęciem montażu. Do głównych zadań należy gruntowne oczyszczenie i sprawdzenie stanu rusztowania, wybranie optymalnego miejsca, w którym ma stanąć, unikając nierównych miejsc, zwłaszcza piaszczystych i mało stabilnych. Niezwykle ważne jest też to, aby stosować zapory ochronne i zabezpieczenia antypoślizgowe. Pod żadnym pozorem też nie powinno stawiać się rusztowania podczas złej pogody, gdy pada intensywny śnieg czy deszcz lub jak wieje silny wiatr.
Dysponując tą wiedzą, możemy być pewni, że montaż rusztowania na dużych projektach budowlanych przebiegnie bez żadnych zakłóceń, a pracownicy będą w pełni bezpieczni. Dla zainteresowanych polecamy też artykuł pt. Rusztowania modułowe – czy warto inwestować w takie rozwiązanie?