Trudno sobie wyobrazić bezpieczną i efektywną pracę bez solidnego, trwałego oraz funkcjonalnego rusztowania. Dostępnych jest wiele rodzajów tego typu konstrukcji, w tym rusztowania modułowe. Sprawdźmy, czy są one opłacalną inwestycją.
Rusztowania to konstrukcje umożliwiające pracę na wysokości od dwóch do nawet kilkudziesięciu metrów ponad podłożem (lub zasięgiem rąk stojącego na nim człowieka). Najczęściej wykorzystywane są przy budowie i remoncie budynków. Sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, korzystać z nich możemy podczas drobnych prac domowych, jak też ciężkich robót budowlanych. Jednym z typów rusztowań są rusztowania modułowe. Przyjrzyjmy się, co to takiego, i czy warto w nie inwestować.
Rusztowania modułowe – co to takiego?
Rusztowania modułowe zaliczają się do rusztowań systemowych, w których połączenia rygli i stężeń ze stojakami powstają w stałych punktach węzłowych, rozmieszczonych w regularnych odstępach – czyli właśnie modułach. Rolę złączek, głównie obrotowych, pełnią kryzy przyspawane do rurowych stojaków w odstępach co 50 cm. Na kryzach z kolei mocowane są klinowo zaczepy rygli i zastrzałów. Do jednej kryzy można przyłączyć do ośmiu rygli i stężeń, ale w praktyce raczej się to nie zdarza. Niemniej dzięki temu istnieje możliwość rozprowadzenia rygli i stężeń w zasadzie pod dowolnym kątem.
Rusztowania modułowe są droższe niż ramowe, ich montaż jest także bardziej pracochłonny. Jednakże są one niezbędne, gdy trzeba użyć rusztowań przestrzennych. Pozwalają bowiem na odpowiednie dopasowanie do skomplikowanych powierzchni obiektu, dzięki czemu znakomicie sprawdzają się np. jako rusztowania przemysłowe przy budowie, konserwacjach, remontach przemysłowego wyposażenia technologicznego z dużą ilością instalacji, aparatury oraz przewodów. Jeśli zajmujemy się tego typu pracami, rusztowanie modułowe będzie jak najbardziej opłacalną, a wręcz konieczną inwestycją.
Dlaczego warto postawić na rusztowania aluminiowe?
Zastanawiając się nad wyborem rusztowania, warto zwrócić uwagę na konstrukcje aluminiowe – zwłaszcza, jeśli będą nam one potrzebne do prowadzenia profesjonalnej działalności gospodarczej. Są one bardzo solidne, wytrzymałe i niezawodne, dzięki czemu zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa pracy, a także komfort. Będą nam służyły przez wiele lat, gwarantując zadowolenie z użytkowania.
Rusztowania aluminiowe cechują się również niepalnością i nietoksycznością. Co ważne, są odporne na korozję, toteż nie wymagają kłopotliwych zabiegów konserwacyjnych, a także idealnie nadają się do pracy w wymagających środowiskach, takich jak zakłady chemiczne bądź spożywcze.
Jeśli chodzi o montaż, to w przypadku rusztowań aluminiowych jest on szybki i prosty, co stanowi kolejną ich zaletę.
Drabiny aluminiowe – dlaczego warto?
W pracy obok rusztowań potrzebne nam będą również drabiny. I w ich przypadku najlepszym wyborem są produkty aluminiowe. Są one zdecydowanie lżejsze oraz trwalsze niż drabiny wykonane z materiałów stosowanych dawniej, takich jak drewno czy stal. Kupując taką drabinę renomowanego producenta, możemy liczyć na jej wieloletnie bezproblemowe użytkowanie. Kolejną ich zaletą jest wysoka odporność na korozję.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drabin aluminiowych, np.: rozstawne, przystawne, dwu- i trójelementowe, magazynowe, wielofunkcyjne oraz wiele innych. Z pewnością przydadzą się na każdej budowie, podczas remontu, a także przy wykonywaniu licznych domowych prac.