Dekada ile to lat

Dekada ile to lat? Ile trwa dekada i jak ją przeliczać?

Różności

Bardzo często czy to w przeróżnych mediach, czy też w zwyczajnych rozmowach na ulicy, słyszy się o dekadzie. Zdajemy sobie sprawę, że oczywiście chodzi o odmierzanie czasu, jednak nie zawsze wiemy, ile trwa jedna dekada, ile to lat czy miesięcy. Właśnie to omówimy w dzisiejszym artykule dotyczącym przeliczania dekad na lata.

Czym jest dekada?

Słowo dekada (z języka greckiego déka) oznacza „dziesięć”. Niemal zawsze dekadą nazywa się okres 10 lat, niemniej jednak równie dobrze można wykorzystać to nazewnictwo do miesięcy, tygodni lub nawet dni.

Co ciekawe, w języku polskim nie dopatrzymy się ściśle określonego porządku nazewnictwa dekady. W praktyce dekadę utożsamiamy zazwyczaj jako dziesięciolecia. Innym sposobem jest odnoszenie się do kalendarza gregoriańskiego i kolejne numerowanie dekad od momentu rozpoczęcia ery chrześcijańskiej.

Dla przykładu 201. dekada (pierwsza dekada XXI wieku) obejmuje okres od 1 stycznia 2001 roku do 31 grudnia 2010 roku. Z kolei ostatnia dekada w XXI wieku, czyli 210. licząc od początku ery chrześcijańskiej, rozpoczyna się 1 stycznia 2091 roku i kończy 31 grudnia 2100 roku.

Dekada ile to lat?

1 dekada to okres 10 lat.

Analogicznie:

  • dwie dekady to 20 lat;
  • pięć dekad to 50 lat;
  • dziesięć dekad to 100 lat, czyli 1 wiek;
  • 1/10 dekady to 1 rok;
  • 1/2 dekady to 5 lat;
  • 1/4 dekady to 2,5 roku.

A zatem jeśli usłyszysz lub przeczytasz gdziekolwiek o jednej dekadzie to już wiesz, że autor miał na myśli okres dziesięciu lat.

Sprawdź również:


źródło: pl.wikipedia.org
źródło zdjęcia: unsplash.com

Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze