Z jednostką jednego litra spotykamy się praktycznie codziennie. Podczas wlewania wody do czajnika, tankowania samochodu na stacji paliw, podczas określania pojemności skokowej silnika, robiąc zakupy spożywcze i podczas wielu innych sytuacji. W metrach sześciennych oblicza się również zużycie wody czy gazu. Czy jednak wiesz, m3 ile to litrów i dlaczego 1 metr sześcienny nazywany jest kubikiem? Sprawdzisz to z dzisiejszego artykułu!
Czym jest metr sześcienny (m3)?
Metr sześcienny to pochodna jednostka objętości w układzie SI, zdefiniowana jako objętość sześcianu (kostki), którego krawędzie mają długość 1 metra. Z tego też powodu na 1 m3 często mówi się zwyczajowo „kubik” (z ang. cube – kostka lub cubic metre – metr sześcienny).
Rozpisując to matematycznie: 1 m3 = 1 m · 1 m · 1 m
Gdzie stosuje się metry sześcienne?
Metry sześcienne (m³) są jednostką miary stosowaną w kontekście objętości i przestrzeni. Najczęściej spotyka się ją w kontekście pomiaru pojemności zbiorników, takich jak beczki, cysterny czy zbiorniki na paliwo.
Metry sześcienne są również używane w budownictwie i architekturze do określania objętości budynków, pomieszczeń lub materiałów budowlanych.
W przemyśle chemicznym metry sześcienne są wykorzystywane do mierzenia ilości substancji chemicznych, a w kontekście gazu, mówimy o metrach sześciennych jako jednostce objętości gazu. Ogólnie rzecz biorąc, metry sześcienne mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie mierzy się ilość trójwymiarowej przestrzeni lub substancji.
Kubik – 1 m3 ile to litrów?
1 kubik, czyli 1 m3 to inaczej 1000 litrów (tysiąc litrów). Analogicznie 1 litr = 1 dm3 = 0,001 m3. Jeżeli mamy to sobie wyobrazić, to w kostce o rozmiarach 1 m · 1 m · 1 m zmieści się dokładnie tysiąc litrów wody.
Zastosowanie jednego metra sześciennego, czyli inaczej kubika, jest bardzo szerokie. Doskonale zdają sobie z tego sprawę gospodarze domów, podczas odczytu pomiarów zużycia wody. To właśnie za taką objętość zużycia wody, wodociągi miejskie rozliczają się ze swoimi klientami. Co ciekawe w m3 oblicza się również zużycie gazu ziemnego (finalnie jednak rozlicza się w kWh).
Ile waży kubik (1 m3) wody?
Jeden metr sześcienny wody (czyli 1 kubik) waży niemal dokładnie 1000 kg (1 tonę).
Sprawdź również: