m3 ile to litrów – jak przeliczać metry sześcienne na litry?

m3 ile to litrów – jak przeliczać metry sześcienne na litry?

Z jednostką jednego litra spotykamy się praktycznie codziennie. Podczas wlewania wody do czajnika, tankowania samochodu na stacji paliw, podczas określania pojemności skokowej silnika, robiąc zakupy spożywcze i podczas wielu innych sytuacji. W metrach sześciennych oblicza się również zużycie wody czy gazu. Czy jednak wiesz, m3 ile to litrów i dlaczego 1 metr sześcienny nazywany jest kubikiem? Sprawdzisz to z dzisiejszego artykułu!

Czym jest metr sześcienny (m3)?

Metr sześcienny to pochodna jednostka objętości w układzie SI, zdefiniowana jako objętość sześcianu (kostki), którego krawędzie mają długość 1 metra. Z tego też powodu na 1 m3 często mówi się zwyczajowo “kubik” (z ang. cube – kostka lub cubic metre – metr sześcienny).

Rozpisując to matematycznie: 1 m3 = 1 m · 1 m · 1 m

Kubik – 1 m3 ile to litrów?

1 kubik, czyli 1 m3 to inaczej 1000 litrów (tysiąc litrów). Analogicznie 1 litr = 1 dm3 = 0,001 m3. Jeżeli mamy to sobie wyobrazić, to w kostce o rozmiarach 1 m · 1 m · 1 m zmieści się dokładnie tysiąc litrów wody.

Zastosowanie jednego metra sześciennego, czyli inaczej kubika, jest bardzo szerokie. Doskonale zdają sobie z tego sprawę gospodarze domów, podczas odczytu pomiarów zużycia wody. To właśnie za taką objętość zużycia wody, wodociągi miejskie rozliczają się ze swoimi klientami. Co ciekawe w m3 oblicza się również zużycie gazu ziemnego (finalnie jednak rozlicza się w kWh).

Ile waży kubik (1 m3) wody?

Jeden metr sześcienny wody (czyli 1 kubik) waży niemal dokładnie 1000 kg (1 tonę).

Sprawdź również:

 

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.