1 cm ile to mm? Ile milimetrów ma 1 centymetr?

1 cm ile to mm?

Zarówno milimetry, jak i centymetry to dobrze znane wszystkim jednostki miary długości. Korzystamy z nich praktycznie na co dzień i doskonale potrafimy określić wzrokowo, ile centymetrów lub milimetrów ma dany przedmiot. Niekiedy jednak pod wpływem impulsu, stresu lub innych czynników zapominamy, jak przeliczyć centymetry na milimetry i 1 cm ile to mm? Właśnie wtedy warto sięgnąć po kalkulator online lub szybki poradnik w internecie.

1 cm ile to mm?

1 cm to 10 mm. Słownie, jeden centymetr to dziesięć milimetrów. Analogicznie 1 mm to 0,1 cm. Wynika to z tego faktu, że przedrostek “mili” oznacza mnożnik 10–3, a więc 1 milimetr to jedna tysięczna metra (1 mm = 1/1000 m). A skoro na jeden metr przypada 100 cm, to w wyniku prostej i logicznej dedukcji, otrzymujemy wynik: 1 cm to 10 mm.

Zamiana centymetrów na milimetry przydaje się nam bardzo często podczas najprostszych robót budowlanych, remontowych czy wykończeniowych w domu lub mieszkaniu. Warto znać zasady zamiany jednostek z wielu innych powodów. Przyda się to chociażby wtedy, gdy kupujemy wyposażenie do domu, skręcamy meble etc.

Niemniej, jak widać centymetry zamienia się w bardzo prosty sposób na milimetry, ponieważ wystarczy pomnożyć wynik przez dziesięć. Analogicznie gdy chcemy wynik w milimetrach uzyskać w centymetrach, to wartość dzielimy przez dziesięć.

Sprawdź również inne przeliczniki:

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.