Z tworzywami sztucznymi możemy spotkać się niemalże na co dzień. Ich produkcja odbywa się nieprzerwanie, gdyż są kluczowym materiałem w wielu dziedzinach. Często mówi się, że ilość produkowanego plastiku musi być ograniczana w celu ochrony środowiska. Powinno to dotyczyć w szczególności opakowań na żywność lub innych, zbędnych zastosowań.
Istnieje jednak sporo branż, w których elementy wytwarzane właśnie z tworzyw sztucznych są niezastąpione i wskazane jest ich używanie. Mowa tutaj chociażby o przemyśle okiennym, wodno-kanalizacyjnym czy nawet energetyce i motoryzacji. Taka wielozadaniowość powstała na skutek różnorodności form i odmian, uzyskiwanych konkretnymi sposobami. Jakie są rodzaje tworzyw sztucznych oraz czym się od siebie różnią?
Co rozumiemy poprzez tworzywa sztuczne?
Tworzywa sztuczne są określane przeważnie jako plastik. Termin ten pochodzi z greki, gdzie oznaczał coś, co daje się formować. Głównym składnikiem, który musi posiadać każde tworzywo sztuczne jest konkretny polimer. Jest to nic innego, jak wielocząsteczkowe związki chemiczne, otrzymywane w procesach polimeryzacji. Aktualnie, możemy napotkać się na ponad sto różnych rodzajów polimerów. Wszystkie różnią się od siebie głównie właściwościami wytrzymałościowymi, lecz także fizykochemicznymi.
Polimery także mogą powstawać z różnych źródeł. Wyróżniamy dwie główne ich grupy, a mianowicie polimery naturalne oraz syntetyczne. Można się domyślać, że w pierwszym zestawieniu znajdziemy ich dużo mniej, a należą do nich chociażby celuloza, skrobia czy białko. Grupa polimerów syntetycznych jest o wiele bardziej rozbudowana i służy do produkcji większości artykułów. Warto dopowiedzieć jeszcze o procesie polimeryzacji. Głównymi substancjami potrzebnymi do jego przeprowadzenia są ropa oraz gaz wodny.
Główny podział tworzyw sztucznych
Okazuje się, że tworzywa sztuczne dzielimy przede wszystkim względem ich użyteczności. Najważniejszą i najczęściej stosowaną grupą są termoplasty. Określają nam one takie tworzywa, które pod wpływem wysokiej temperatury przybierają postać półpłynną i poddają się formowaniu. Wykonuje się z nich przeważnie rury pcv, profile z tworzyw sztucznych oraz wiele innych artykułów potrzebnych w budownictwie i przemyśle. Cechuje je bardzo wysoka wytrzymałość mechaniczna, a także często odporność na starzenie i różnego rodzaju środki chemiczne.
Równie często stosowanym rodzajem tworzyw sztucznych są elastomery. Najprościej określa się je jako gumy. Wykonuje się je w podobny sposób do termoplastów, jednak ich granica plastyczności jest dużo wyższa. Charakteryzują się możliwością rozciągnięcia, a następnie powrotu do formy sprzed zmiany ich wymiarów. Często występują chociażby w formie uszczelek.
Wyróżnia się jeszcze duroplasty, których stosowanie odbywa się głównie w kontekście materiałów konstrukcyjnych. Są one bardzo wytrzymałe, twarde i nietopliwe.
PVC/PCV – czym jest?
Materiałem najczęściej kojarzonym z plastikiem jest właśnie PCV. Często używa się go w celu tworzenia rurociągów czy nawet w kontekście profili na okna. Omawiany skrót oznacza nic innego, jak polichlorek winylu.
To właśnie ten typ polimera bierze udział w procesie polimeryzacji. W tym przypadku, należy wyszczególnić ogromną wytrzymałość mechaniczną oraz niewrażliwość na wiele agresywnych związków chemicznych.