Postęp technologiczny, którego naturalną konsekwencją jest rosnąca automatyzacja procesów produkcyjnych, sprawił, że obecnie w zakładach przemysłowych coraz więcej zadań wykonują nie ludzie, lecz maszyny.
Dotyczy to również produkcji plastikowych akcesoriów i opakowań, którą zajmują się wtryskarki do tworzyw sztucznych.
Jak zbudowane są wtryskarki do tworzyw sztucznych?
Wtryskarki do tworzyw sztucznych są skomplikowanymi urządzeniami o dużych gabarytach i równie dużej wadze. Ich konstrukcja obejmuje trzy kluczowe układy: uplastyczniający, narzędziowy i napędowy. Pierwszy podgrzewa surowiec do temperatury pozwalającej na dowolne formowanie oraz wtryskuje go do formy. Drugi ma za zadanie nadać materiałowi odpowiedni kształt. Trzeci natomiast odpowiada za pracę silnika napędzającego pozostałe podzespoły. Wszystkie te układy połączone są oczywiście z aparaturą sterującą kontrolującą właściwy przebieg procesu wtryskiwania. Dodatkowo do wtryskarki podłączone są urządzenia peryferyjne: termostat dostosowujący temperaturę, chiller zapewniający niezbędne chłodzenie, suszarka odprowadzająca wilgoć, młyn rozdrabniający pozostałości po wtryskiwaniu przeznaczone do ponownej obróbki, a także podajniki i przenośniki taśmowe, które transportują surowiec do i z maszyny. Znacznie więcej o wtryskarkach możemy dowiedzieć się na Stexor.pl.
Na jakiej zasadzie działają wtryskarki do tworzyw sztucznych?
Proces wtryskiwania tworzyw sztucznych zaczyna się od dokładnego osuszenia surowca przeznaczonego do obróbki i umieszczenia go w podajniku, z którego trafia on do wtryskarki i tam zostaje poddany uplastycznieniu. Gorący materiał ląduje następnie w gnieździe lub gniazdach formujących (w zależności od tego, z jakim rodzajem produkcji mamy do czynienia, wtryskarka może posiadać jedno- lub wielogniazdowe formy), gdzie zyskuje właściwy kształt. Na koniec pozostaje schłodzenie formy, celem utrwalenia tego kształtu, i wyjęcie gotowego wyrobu. W międzyczasie odpady produkcyjne trafiają do młyna, który przerabia je na przemiał, dzięki czemu będą mogły zostać ponownie wykorzystane w kolejnym cyklu wtryskiwania. Choć cały ten proces jest zautomatyzowany i wykonują go maszyny, nad jego prawidłowym przebiegiem zawsze czuwa przeszkolony operator.