Sezonowa wymiana opon – terminy na rok 2024

Sezonowa wymiana opon – terminy na rok 2023

Sezonowa wymiana opon powinna być realizowana nie tyle z uwzględnieniem daty kalendarzowej, co istniejących warunków drogowych. Kiedy zmienić opony na letnie lub zimowe w 2024 roku? Sprawdź, jakie czynniki warto wziąć pod uwagę.

Dlaczego zmieniamy opony na letnie?

Opony zimowe wydają się wysoce uniwersalne. Skoro dobrze sprawują się w okresie mrozów, śniegu i błota, to równie dobrze powinny poradzić sobie wiosną i latem. Niestety tzw. zimówki nie zostały wynalezione bez powodu i pomiędzy nimi a oponami letnimi jest szereg diametralnych różnic, niewidocznych gołym okiem.

Do produkcji ogumienia zimowego wykorzystuje się mieszanki o zwiększonej zawartości krzemionki, dzięki czemu opony zimowe są bardziej elastyczne od letnich i lepiej znoszą eksploatację w niskich temperaturach. To przekłada się na większą przyczepność do podłoża i bezpieczeństwo jazdy. Niestety taka elastyczność nie jest pożądana w ciepłym okresie, czyli wiosną i latem. Nie dość, że opony zimowe latem zużywają się w błyskawicznym tempie, to w w dodatku wydłużają drogę hamowania i wpływa na zwiększone spalanie (większe opory toczenia).

Kiedy zmienić opony na letnie w 2024 roku?

W 2024 roku nadal warto trzymać się niepisanej zasady, aby opony zmienić na letnie najwcześniej wtedy, gdy średnia dobowa temperatura pozostaje przez dłuższy czas wyższa niż 7 stopni Celsjusza.

W praktyce większość kierowców decyduje się na zmianę opon na letnie wraz z końcem marca lub w momencie zmiany czasu z zimowego na letni (ostatnia niedziela marca). Niemniej zawsze należy brać pod uwagę warunki drogowe i lokalizację – szczególnie w terenach górskich.

Analogicznie wygląda sytuacja ze zmianą opon na zimowe. Kierowcy powinni zrobić to, gdy średnia dobowa temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Najczęściej takie okresy przypadają w październiku.


Sprawdź również:

Autor
Krzysztof Kamzol
Krzysztof Kamzol

Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.