Laptopy stały się nieodłącznym elementem wśród przedsiębiorców i pracowników. Najnowsze egzemplarze umożliwiają długi czas pracy na baterii, wysoki komfort użytkowania oraz ogromną moc obliczeniową. Wraz ze wzrostem jakości i możliwości, rośnie również ich cena. Czy aby na pewno w pełni wypasiony sprzęt potrzebny jest do pełnienia obowiązków pracowniczych i prowadzenia małego czy też średniego przedsiębiorstwa? Wbrew pozorom bardzo łatwo wydać fortunę na zupełnie niepotrzebne bajery. A więc jaki laptop do pracy wybrać?
Przyjmijmy, że sprzęt ma służyć do typowej pracy biurowej. Wliczamy w to odbieranie poczty elektronicznej, pracę na dokumentach tekstowych i arkuszach kalkulacyjnych oraz przeglądanie zasobów internetowych. A zatem który laptop doskonale sprawdzi się do pracy biurowej?
Laptop do pracy – jaka marka?
Czasy, w których marka sprzętu komputerowego wnosiła prestiż i priorytet na sklepowych półkach, odeszły w niepamięć. Praktycznie rzecz biorąc jakość wszystkich produktów ustabilizowała się na zbliżonym poziomie. Ciężko jest faworyzować konkretną markę. Problemy i wpadki zalicza każdy producent sprzętu. W dobie planowanego postarzania sprzętu i nastawienia na zysk kosztem zadowolenia klienta, polecenie uniwersalnego rozwiązania jest bardzo trudne.
Kupno laptopa biurowego – jakie parametry?
Komputer do pracy biurowej będzie zdecydowanie różnił się od sprzętu przeznaczonego dla gracza. Przede wszystkim nie wymagana jest ogromna moc obliczeniowa procesora. Powinien spokojnie wystarczyć procesor dwurdzeniowy, o częstotliwości taktowania 2,5 – 3 GHz. Należy pamiętać, że im “szybszy” procesor, tym więcej ciepła generuje. To przekłada się na zastosowanie lepszego chłodzenia. W przypadku laptopów, warto wziąć pod uwagę zakup dodatkowej podstawki chłodzącej. Koszt tego sprytnego urządzenia nie jest wysoki, a znacząco podnosi komfort pracy i żywotność wewnętrznych podzespołów.
Pamięć tymczasowa RAM nie jest elementem, na którego należy zwrócić szczególną uwagę. Niemniej jednak nie decydujmy się na wybór laptopa z najnowszym system operacyjnym np. Windows 10, który posiada do dyspozycji 2 GB pamięci RAM. Połowa z tego zostanie “zjedzona” przez system operacyjny, więc do dyspozycji użytkownika pozostanie na prawdę niewiele. Dla przykładu przeglądarka internetowa zużywa średnio kilkaset megabajtów (MB) pamięci. Jeżeli na 1 GB przypada w przybliżeniu 1000 MB, to łatwo się domyślić, że uruchomienie większej ilości witryn internetowych w tym samym czasie, zwyczajnie zapcha nam całą dostępną pamięć. Wybierajmy więc laptopy z co najmniej 4 GB pamięci RAM.
Pamięć stała (HDD/SSD) będzie wyznacznikiem tego, jak wiele danych możemy przechowywać na laptopie. Obecnie dostępne są dwa rodzaje dysków: HDD (wolniejsze działanie, niższa cena, większa pojemność) oraz SSD (szybsze działanie, wyższa cena, mniejsza pojemność). Dla pracy biurowej powinna wystarczyć pojemność 500 GB. Dla przykładu przeciętny utwór muzyczny zapisany w formacie MP3 będzie zajmował ok. 1 MB na każdą jego minutę. Pliki graficzne to waga najczęściej od 0,5 do kilku MB. Najmniej miejsca zajmują pliki tekstowe. System operacyjny najczęściej wymaga kilku GB wolnego miejsca na dysku. Najbardziej zasobożerne w przypadku pracy biurowej, są klipy wideo oraz zaawansowane pliki graficzne, np. w formacie TIFF.
Uważaj na śmieciowe aplikacje
Bardzo często wraz z nowym laptopem, otrzymujemy całą masę niepotrzebnego, ale już zainstalowanego oprogramowania. Są to m.in. programy antywirusowe i aplikacje do automatycznej aktualizacji sterowników. Niestety na dobrą sprawę żaden z tych programów nie jest potrzebny, a zużywa niepotrzebne zasoby komputera.
Ktoś może powiedzieć, że przecież posiadanie antywirusa jest niezbędne. Owszem, jest i przyznaję rację. Tylko że domyślnie zainstalowany pakiet antywirusowy to tak na prawdę w 95% przypadków wersja demonstracyjna. Jeżeli nie wykupimy subskrypcji na następny rok, to po miesiącu program ten stanie się bezużyteczny. Podobnie funkcjonują programy dołączane na płytach CD do zestawów komputerowych. Dla świętego spokoju, najlepiej usunąć wszelkie niepotrzebne oprogramowanie i zainstalować w pełni funkcjonalne wersje darmowe, które powinny w zupełności wystarczyć do pracy biurowej. W przypadku najnowszych systemów operacyjnych i typowej pracy biurowej, wystarczą programy antywirusowe zaimplementowane w systemie. Niemniej jednak polecam zaopatrzyć się przynajmniej w darmowy program antywirusowy, który nie obciąża zbytnio systemu.
Peryferia do laptopa biurowego
Warto po zakupie zastanowić się nad dodatkami, które zwiększa komfort użytkowania laptopa. W pierwszej kolejności przyda się torba, aby móc bezpiecznie i wygodnie przenosić cały sprzęt. Kluczowym elementem wyposażenia będzie również zwykła myszka do laptopa (koniecznie z wejściem pod USB). Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie aby korzystać z wbudowanego touchpada, ale chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że mysz drastycznie zwiększa komfort pracy.
Nocne marki mogą docenić użyteczność niewielkich lampek, zasilanych z portu USB. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, polecam specjalne podkładki z aktywnym chłodzeniem. Przydatne szczególnie podczas korzystania z laptopa na kolanach czy w pościeli.
Jaki system operacyjny do pracy biurowej?
Do komputera przeznaczonego do pracy biurowej zaleca się wybór stabilnego i użytkownikom przyjaznego systemu operacyjnego. W tym kontekście Microsoft Windows i macOS są popularnymi wyborami. Windows oferuje szeroki zakres aplikacji biurowych, kompatybilność i wsparcie dla wielu urządzeń. macOS jest znane z intuicyjnej obsługi, wysokiej jakości aplikacji, a także integracji z ekosystemem Apple. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych preferencji użytkownika oraz dostępnych aplikacji w danym środowisku pracy.
źródło zdjęcia: pl.freepik.com

Krzysztof Kamzol
Redaktor naczelny w serwisie Joblife.pl Pasjonat technologii produkcyjnych, nowoczesnego przemysłu i technik inżynieryjnych.