Badania okresowe i kontrolne, zgodnie z kodeksem pracy, powinny odbywać się w miarę możliwości w godzinach pracy. To jednak nie oznacza, że dzień tych badań to dzień wolny od pracy. Po wykonaniu badań, jeśli odbywają się one w czasie pracy, pracownik powinien wrócić do swoich obowiązków służbowych.
Obowiązki po badaniach i wynagrodzenie
Jeśli pracownik nie powróci do pracy po zakończonych badaniach w czasie pracy, może zostać potraktowany przez pracodawcę jako nieobecny nieusprawiedliwiony. W czasie badań pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Warto zaznaczyć, że niektóre regulaminy wewnętrzne zakładów pracy mogą przewidywać dzień badań jako dodatkowy dzień wolny od pracy.
Odmowa badań lekarskich
Badania wstępne, okresowe i kontrolne są obowiązkowe dla pracowników. W przypadku umowy o pracę, pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, który nie posiada aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku.
Jeśli pracownik odmówi wykonania badań, pracodawca może nałożyć karę pieniężną, a pracownik może stracić prawo do wynagrodzenia, co w dalszej perspektywie może doprowadzić do rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika.
Ważne jest zrozumienie, że badania wstępne, okresowe i kontrolne są integralną częścią warunków pracy i są kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Odmowa ich wykonania może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych oraz zawieszenia lub rozwiązania umowy o pracę.