Zmiana lokalizacji fabryki i związane z nią procedury, które mają na celu bezpiecznie i sprawnie przetransportować maszyny, to zadania, które nie powinny być zlecane wewnątrz zakładu. Przeniesienie odpowiedzialności za tak wymagające i trudne działania mogą być niebezpieczne dla pracowników, którzy nie mają doświadczenia w relokacji maszyn oraz nie dysponują wysokospecjalistycznym sprzętem. Dowiedz się, jak sprawnie zorganizować zmianę lokalizacji fabryki i komu powierzyć to odpowiedzialne zadanie.
Na czym polega relokacja fabryk?
Relokacja fabryk nie ogranicza się jedynie do transportu maszyn, choć to jedno z zadań, do którego należy odpowiednio się przygotować. Prace związane ze zmianą lokalizacji fabryki powinny być nadzorowane i wykonywane przez specjalistów, którzy nie tylko dysponują odpowiednim sprzętem, ale także mają doświadczenie w tego typu przedsięwzięciach. Choć każdy tego typu projekt musi być potraktowany indywidualnie, firmy, które od lat świadczą usługi relokacji maszyn, posiadają wypracowany schemat działania, który polega na podziale prac według określonych etapów.
Jakie są etapy relokacji fabryk?
Na początek firma, która organizuje relokację fabryki, musi poświęcić czas na analizę i zaplanowanie działań, biorąc pod uwagę odległość od ówczesnej i nowej lokalizacji, wagę i liczbę maszyn, czas na realizację relokacji i ewentualne prace dodatkowe, np. potrzebę stworzenia nowej instalacji przemysłowej, która zadba o bezawaryjność maszyn.
Przystępując do prac, należy rozpocząć od demontażu maszyn, tak aby ich transport był w ogóle możliwy. Elementy urządzeń muszą zostać starannie zapakowane tak, aby nie zostały uszkodzone w transporcie. To, w jaki sposób zostanie przeprowadzona ta procedura, ma wpływ na kolejne etapy relokacji maszyn, np. ponowną ich instalację.
Gdy maszyny zostaną bezpiecznie spakowanie, następuje transport na nową lokalizację i ponowny montaż. Zanim jednak dojdzie do startu maszyny, często konieczne jest wykonanie nowych przyłączy, a także pomiarów, które zapewnia prawidłowy poziom maszyn w nowej fabryce.
Zanim ruszą prace na nowej lokalizacji, konieczne będzie przeprowadzenie testów, które dadzą odpowiedź, czy można zakończyć proces relokacji maszyn.
Tak wykonane zadania pozwalają bezpiecznie i sprawnie przeprowadzić transfer maszyn. Bez wsparcia fachowców w tej dziedzinie i specjalistycznego sprzętu takiego jak poduszki powietrzne, wózki widłowe, dźwigi samojezdne, relokacja maszyn może być nie tylko trudna, ale również niebezpieczna i niezgodna z przepisami BHP.
Komu powierzyć organizację zmiany lokalizacji fabryki?
Jeśli nie wiesz, komu powierzyć kompleksową realizację zmiany lokalizacji fabryki, zobacz relokacje przemysłowe zrealizowane przez ESOX Industrial Automation z Łodygowic koło Bielska-Białej. Firma ma za sobą ponad trzynastoletnie doświadczenie w tego typu realizacjach, dysponując nie tylko wysokospecjalistycznym sprzętem, ale również doświadczonym zespołem specjalistów od automatyki, robotyki, elektryki czy budowy maszyn. Firma ESOX Industrial Automation, zajmująca się również automatyzacją produkcji, posiada odpowiednie kwalifikacje, aby nie tylko zorganizować przeniesienie maszyn, ale także doradzić, w jaki sposób usprawnić linię produkcyjną. Warto skorzystać z doświadczenia zespołu specjalistów, aby nowa lokalizacja fabryki była początkiem dobrych zmian w przedsiębiorstwie, którym zarządzasz.