Wyjazd do Niemiec jako opiekunka osoby starszej – o tym pamiętaj

Wyjazd do Niemiec jako opiekunka osoby starszej - o tym pamiętaj

Opieka nad osobą starszą jest ogromnym wyzwaniem dla jej rodziny. Wymaga dużego nakładu czasu, odpowiednich umiejętności, wysiłku i dużej cierpliwości. To właśnie dlatego przed wyjazdem do Niemiec powinieneś się do niej odpowiednio przygotować i zapamiętać kilka podstawowych, niezbędnych kwestii, które ułatwią Ci to zadanie.

Twój podopieczny musi być przede wszystkim wysłuchany i zrozumiany. Najważniejszymi umiejętnościami dobrego opiekuna są: odporność na stres, cierpliwość, spostrzegawczość, udzielenie pierwszej pomocy oraz umiejętność radzenia sobie w nieprzewidzianych, awaryjnych sytuacjach. 

Osoba starsza powinna czuć się przy Tobie bezpieczna i móc na Tobie polegać w każdej sytuacji. Powinieneś być dla niej wyrozumiały, delikatny i ostrożny. Weź pod uwagę nie tylko jej stan zdrowia, ale także podstawowe potrzeby i przyzwyczajenia. Uszanuj jej preferencje i poświęcaj odpowiednią ilość uwagi. 

Jak dbać o seniora? 

Pamiętaj o tym, aby na bieżąco monitorować stan jego zdrowia. Reaguj na jego dolegliwości i nie bagatelizuj wysyłanych przez niego sygnałów. Zadbaj o to, aby Twój podopieczny przyjmował swoje leki i nie pominął żadnej z dawek. Jeśli osoba starsza wymaga wykonania badań diagnostycznych, dopilnuj aby się na nich pojawiła. Zorientuj się na co choruje i jak zachować się w sytuacjach, które będą wymagały nagłej interwencji. 

Co ze sobą zabrać? 

Najważniejsze są oczywiście dokumenty – dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy. Nie należy także zapomnieć o podpisanej umowie i jej warunkach. Dobrym pomysłem będzie skserowanie dokumentów w razie zgubienia czy uszkodzenia oryginału. Ponadto koniecznym jest spisanie adresu i danych pracodawcy, niemieckich numerów alarmowych, danych kontaktowych do do ambasady RP w Niemczech i najbliższego konsulatu. 

Warto mieć także ze sobą gotówkę i kartę płatniczą. Niezbędne będą wygodne ubrania, przybory kosmetyczne czy ulubiona książka, którą będziesz mógł poczytać w czasie wolnym. 

Odpowiednio spakowana walizka to pierwszy krok do sukcesu w pracy jako opiekun. Nie pozostawiaj tego na ostatnią chwilę – przygotuj listę potrzebnych przedmiotów wcześniej. 

Pamiętaj o własnym ubezpieczeniu

Jeśli planujesz wyjazd jako opiekun osób starszych, nie możesz zapomnieć o własnym ubezpieczeniu. Przed podpisaniem umowy z  agencją pracy koniecznie zapoznaj się z prawem obowiązującym w Niemczech. Niestety zdarza się, że przyszli pracownicy nie biorą pod uwagę spraw formalnych, co  na miejscu prowadzi do przykrych niespodzianek. Sprawdź wszystkie niezbędne informacje dotyczące ubezpieczenia.

Podstawowa opieka

Opiekując się osobą starszą, powinieneś pomagać jej w codziennych, trudnych czynnościach, takich jak kąpiel, jedzenie czy poruszanie się. Pamiętaj jednak, że senior także potrzebuje poczucia niezależności. Jeśli jest w stanie wykonać coś sam i ma na to ochotę – pozwól mu. Aby ułatwić mu funkcjonowanie dopytaj rodzinę o zamontowanie dodatkowych uchwytów, mat antypoślizgowych czy dodatkowego oświetlenia. Podczas kąpieli nie zapomnij o dokładnym osuszeniu skóry czy masażu – pobudzi on krążenie krwi. 

Bardzo ważnym jest także zapewnienie osobie starszej prywatności. Należy wygospodarować dla niego osobny pokój i w zależności od jego stanu zdrowia, wyposażyć go w łóżko rehabilitacyjne czy materac przeciwodleżynowy. 

Kolejnym istotnym elementem jest zaplanowanie dnia. Ułatwi to nie tylko życie seniorowi, ale także usystematyzuje Twoją pracę. Osoby starsze lubią mieć stały rytm dnia. Uwzględnij w nim zdrowe nawyki, takie jak odpowiednia ilość snu, ruchu czy zdrowe odżywianie się. Zadbaj także o zbilansowaną dietę.