Szalunek, inaczej deskowanie, to jedna z podstawowych czynności wykonywanych na budowie – nie ma znaczenia, czy przedmiotem prac jest dom jednorodzinny, apartamentowiec czy budynek użyteczności publicznej. Szalunki wykorzystuje się do formowania różnych elementów, między innymi ścian, stropów czy fundamentów. Odpowiednie przeprowadzenie prac umożliwia wykonanie równej, bezpiecznej konstrukcji betonowej lub żelbetowej. Niegdyś dużą popularnością cieszyły się szalunki z desek – stąd zresztą nazwa: deskowanie. Obecnie wykorzystuje się sklejki i płyty szalunkowe. Która opcja jest lepsza?
1. Czym są płyty i sklejki szalunkowe?
2. Sklejki i płyty szalunkowe: co jest trwalsze?
3. Jak wygląda montaż płyt i sklejek szalunkowych?
4. Sklejka szalunkowa czy płyta szalunkowa – zastosowanie
Warto pamiętać, że zarówno sklejki, jak i płyty szalunkowe należy dopasować do konkretnych zastosowań w budownictwie. W ofercie znajdziemy elementy różnej wielkości i wykonane z różnych materiałów.
Czym są płyty i sklejki szalunkowe?
Płyta oraz sklejka szalunkowa to produkt wykorzystywany na budowach, umożliwiający formowanie mieszanki betonowej w określony kształt. Są produktami drewnopochodnymi, natomiast różnią się materiałem, z którego zostały wykonane. Trójwarstwowe płyty szalunkowe wykonuje się z drewna iglastego, na przykład ze świerku, sosny czy jodły, natomiast skleja szalunkowa powstaje z drewna liściastego.
Wybór odpowiedniego produktu wiąże się ze specyfiką danego projektu budowlanego – stosowanie ich w praktyce wymaga wiedzy na temat właściwości każdego materiału.
Sklejki i płyty szalunkowe: co jest trwalsze?
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na trwałość elementu. Oczywiście, oba materiały są produkowane z myślą o zastosowaniu na budowie, natomiast płyty cechuje zdecydowanie większa odporność i wytrzymałość. Z tego względu stosuje się je w warunkach, w których wymaga się dużej nośności i trwałości. Sklejkę natomiast wykorzystuje się przy mniej wymagających realizacjach.
Jeśli zależy ci na wysokiej wytrzymałości, zwróć uwagę na płyty szalunkowe z okuciem E wzdłuż krótszej krawędzi płyty. Są one odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie wilgoci, zmiennych temperatur oraz innych czynników atmosferycznych. Bez problemu mogą być wykorzystywane wielokrotnie, dlatego zakup płyt może okazać się bardzo opłacalny.
Jak wygląda montaż płyt i sklejek szalunkowych?
Płyty i sklejki szalunkowe są łatwe w montażu i demontażu, natomiast warto zdawać sobie sprawę, że płyty cechują się większą wytrzymałością. Dlatego też sklejki podczas demontażu są bardziej podatne na uszkodzenia. W przypadku płyt ryzyko uszkodzenia elementów konstrukcyjnych jest zdecydowanie mniejsze.
Sklejka szalunkowa czy płyta szalunkowa – zastosowanie
Sklejki i płyty szalunkowe znajdują bardzo szerokie zastosowanie w pracach budowlanych. Ponieważ są produkowane z różnych materiałów, łatwo można dopasować je do konkretnego celu, zwracając uwagę przede wszystkim na nośność.
Tam, gdzie oprócz wytrzymałości liczy się również precyzja wykonania, warto wybrać trójwarstwowe płyty szalunkowe. Są one lekkie, łatwe w montażu i demontażu. Jednocześnie sprawdzą się tam, gdzie szalunki narażone są na długotrwałe obciążenie. Sklejki szalunkowe natomiast, ze względu na swoje właściwości, wykorzystuje się w mniejszych i mniej wymagających projektach. Choć teoretycznie mogą być wykorzystywane wielokrotnie, podobnie jak płyty, ryzyko uszkodzenia jest zdecydowanie większe. Sklejka będzie zatem dobrym wyborem głównie przy jednokrotnych zastosowaniach.