SBU czy Big Box? Jaki magazyn dla biznesu wybrać?

SBU czy Big Box? Jaki magazyn dla biznesu wybrać?

Small Business Unit czy Big Box? Który magazyn będzie dobrym rozwiązaniem dla Twojego biznesu? Przeczytaj nasz krótki poradnik, który będzie pomocny w podjęciu kluczowych decyzji.

W Polsce najpopularniejszym typem magazynów nadal pozostaje big box. Jednak w ostatnich latach zaczyna przybywać magazynów Small Business Unit. Dzięki temu krótkiemu tekstowi, wybór magazynu powinien stać się łatwiejszym zadaniem. Poznaj najważniejsze argumenty przemawiające za magazynami big box i SBU.

Argumenty przemawiające za magazynem typu big box

Zakres powierzchni magazynu big box zaczyna się od 2000/2500 mkw. Magazyny wielkopowierzchniowe są ulokowane z reguły na obrzeżach aglomeracji miejskich z bardzo dobrym połączeniem z kluczowymi autostradami czy trakcjami kolejowymi, ułatwiającymi szybki transport towarów. Ulokowanie magazynów big box na obrzeżach miast powoduje także konkurencyjne czynsze względem magazynów SBU, które mieszczą się w centrach miast.

Główną klientelą tego typu powierzchni magazynowych są firmy zajmujące się lekką produkcją, logistyką i dystrybucją. Wśród najczęściej występujących rodzajów podmiotów handlowych należą także duże sieci handlowe oraz świetnie prosperujące biznesy e-commerce.

Jeśli więc profil twojej działalności zalicza się do wymienionej listy oraz potrzebujesz dużej powierzchni magazynowej, powinieneś wybrać magazyn big box. Gdy jednak Twoja firma nie wpisuje się w powyższą charakterystykę, powinieneś rozważyć wybór magazynu typu Small Business Unit (SBU).

Argumenty przemawiające ze magazynem Small Business Unit (SBU)

Magazyny SBU zlokalizowane są na obszarach największych miast w Polsce, co zgodnie z regułami rynkowymi, generuje zdecydowanie wyższe koszty najmu niż w przypadku big box. W obiektach tego typu klient może wynająć znacznie mniejsze powierzchnie – już od 500-800 mkw. Są to więc o wiele bardziej kompaktowe powierzchnie magazynowe niż w przypadku big box.

Magazyn typu SBU może także z powodzeniem pełnić funkcje wizerunkowe, czego nie można powiedzieć o magazynach typu big box. W module SBU bez większego problemu można uwzględnić przestrzeń biurową ze względu na zdecydowanie wyższy standard magazynów SBU niż w przypadku powierzchniach typu big box.

Magazyny SBU wynajmują najczęściej firmy z branży farmaceutycznej i informatycznej, coraz częściej jednak w powierzchnie tego typu inwestują także sklepy e-commerce, które łączą funkcję produkcyjną z wystawienniczą i wizerunkową. Warto jednak dodać, że sieć magazynów SBU jest najlepiej rozwinięta w Warszawie – w innych miastach magazyny SBU są dopiero rozwijane.

W najbliższych latach eksperci prognozują, że magazyny SBU będą zyskiwały na znaczeniu kosztem big boxów. Każdy przedsiębiorca powinien jednak wybierać magazyn w oparciu o chłodną kalkulację biznesową, a nie siłę poszczególnych trendów w branży magazynowej. Mamy nadzieję, że nasz krótki tekst okazał się pomocny w podejmowaniu kluczowych decyzji.