Przeprowadzka za pracą – czy warto?

Przeprowadzka za pracą – czy warto?

Według aktualnych statystyk przeciętny nasz rodak w ciągu życia pięciokrotnie zmienia pracodawcę, lecz młodsze roczniki wydają się być w tych zmianach dużo bardziej odważne. Osoby w przedziale wiekowym od 25 do 35 lat pracę zmieniają średnio co 4 lata, a młodsi co 14 miesięcy! Wielu z nich decyduje się na równoczesną zmianę miejsca zamieszkania, więc przeprowadzka za pracą przestaje kogokolwiek dziwić. Podpowiadamy, jakie są jej zalety i wady, a także jak sprawnie ją zorganizować.

Przeprowadzka za pracą – zanim podejmiesz decyzję

Oczywiście dla każdego decyzja o przeprowadzce za pracą będzie wiązała się z innymi problemami i dylematami. Najwięcej znaków zapytania będą miały osoby, które zdążyły już zakorzenić się w danym miejscu, mają własne mieszkanie, dom czy rodzinę, która pracuje lub uczy się w lokalnych placówkach. Bez ich wiedzy i akceptacji decyzja o przeprowadzce nie powinna nigdy zostać podjęta! Jeśli jednak ta kwestia nie stanowi problemu, warto sprawdzić, jak wygląda sytuacja mieszkaniowa w miejscowości, do której planujesz się przenieść. Sprawdź koszty najmu, a także ofertę mieszkań na wynajem. Opcja wynajmu na początek będzie dużo bardziej bezpieczna niż zakup własnego lokum. Z tym warto poczekać, aż zaaklimatyzujesz się w nowej pracy, a także otrzymasz korzystną umowę.

Przeprowadzka za pracą – co trzeba sprawdzić pod względem formalnym?

Zanim rozpoczniesz nowy etap w swoim życiu, warto upewnić się, że na miejscu nie zostawisz niezałatwionych spraw. Jeśli jesteś rodzicem dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym, musisz zadbać o znalezienie nowej placówki do nauki. Zachęcamy, aby w takiej sytuacji przeprowadzkę za pracą spiąć z końcem roku szkolnego. Przed wyprowadzką koniecznie zastanów się, co stanie się z Twoim mieszkaniem – jeśli było wynajmowane, musisz spotkać się z właścicielem i ustalić szczegóły zerwania umowy najmu lub poczekać, aż formalne ustalenia wynajmu wygasną. Jeśli dysponujesz własnym mieszkaniem, zastanów się, czy chcesz go wynajmować. W takiej sytuacji warto skorzystać z oferty agencji, która nie tylko znajdzie nowych lokatorów, ale także zadba o mieszkanie, np. dokonując drobnych napraw.

Jakie są korzyści z przeprowadzki za pracą?

Zdarza się, że nasza ścieżka zawodowa nie może rozwijać się w miejscu dotychczasowego zamieszkania, a jedyne co trzyma nas w danej firmie, to przyzwyczajenie i poczucie stabilności. Jeśli szukasz nowych wyzwań, większe aglomeracje miejskie z pewnością będą mogły Ci je zapewnić. Zazwyczaj w większych miastach możesz liczyć również na wyższe zarobki. Jeśli nie założyłeś jeszcze rodziny, może to być również szansa na poznanie nowych osób, a także okazja do rozwoju osobistego. Wszak nie samą pracą żyje człowiek!

Wady przeprowadzki do innego miasta za pracą

W takiej sytuacji, gdy motywacją przeprowadzki jest zmiana pracy, łatwo zatracić się w nowych obowiązkach zawodowych i zapomnieć o pozostałych aspektach życia. Zamknięty krąg nowych znajomych i miejsc to jedna z największych pułapek przeprowadzki za pracą. Minusem tego typu decyzji może być również poluzowanie kontaktów z dotychczasowymi znajomymi i rodziną, o które na odległość z pewnością będzie ciężej zadbać. Z pewnością wad przeprowadzki za pracą będzie więcej dla osób, które są bardziej zżyte z rodziną lub nie będą miały możliwości często odwiedzać swoich krewnych, wtedy aspekt odległości i komunikacji warto wziąć pod uwagę przy wyborze nowego miejsca zamieszkania.

Jak zorganizować przeprowadzkę za pracą?

Sama zmiana pracy wiąże się z wielkim stresem, a często i nowymi obowiązkami związanymi z dodatkowymi kursami, szkoleniami czy badaniami BHP, więc to zupełnie normalne, że w tym momencie życia brakuje Ci czasu na zorganizowanie przeprowadzki. Świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnej firmy przeprowadzkowej, która nie tylko zajmie się transportem mienia, ale również pomoże przy pakowaniu, zabezpieczeniu w drodze oraz wniesieniu. Firma Zontek Przeprowadzki z Jaworza koło Bielska-Białej, którą polecamy do tego typu zadań, dodatkowo oferuje pomoc przy utylizacji przedmiotów – zgodną z normami bezpieczeństwa i dbałości o środowisko. Specjaliści od przeprowadzek ze Śląska indywidualnie wycenią każde zlecenie, lecz aby mniej więcej oszacować koszty, warto zapoznać się z przygotowanymi przez nich pakietami.

Nowy etap w życiu, który wymusza przeprowadzka za pracą, z pewnością łatwiej zacząć bez zbędnego balastu, z nową energią i uporządkowaną przestrzenią. Idąc za słowami „do odważnych świat należy”, zachęcamy z odwagą podążać za zawodowymi marzeniami, nie zapominając o tym, że do wielkich zmian warto odpowiednio się przygotować.