Proces karny jest zbiorem czynności podejmowanych w celu wykrycia sprawcy przestępstwa, a w konsekwencji spowodowania poniesienia odpowiedzialności karnej za swoje czyny. Wypada dodać, iż jest to konstrukcja prawnie przemyślana oraz świadomie wykreowana, służąca do realizacji założonych przez ustawodawcę założeń. Znajomość powyższych przepisów, nawet pobieżna, może przynieść wymierne korzyści każdemu, kto w ten, czy inny sposób stanie się obiektem zainteresowania polskich organów procesowych. Sprawdź, jaki przebieg ma proces karny?
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- Z jakich etapów składa się postępowanie karne?
- Kto uczestniczy w procesie karnym?
- Jak przebiega rozprawa w procesie karnym?
Wszczęcie postępowania karnego
Postępowanie karne będące konsekwencją czynu zabronionego rozpoczyna zawiadomienie o przestępstwie. Organ prowadzący postępowanie może wszcząć postępowanie także na skutek uzyskania stosownej wiedzy w inny sposób. Należy zaznaczyć, że na każdym z nas spoczywa społeczny obowiązek poinformowania organów ścigania o popełnieniu przestępstwa.
Zgodnie z tym każdy obywatel musi poinformować prokuraturę lub policję o zaistniałym zdarzeniu, nawet jeśli dotyczy to tylko podejrzenia popełnienia czynu zabronionego. Zawiadomienie może przyjąć formę ustną, pisemną, korespondencji elektronicznej lub faksu.
Decyzja o wszczęciu lub o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie powinna zapaść niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia o przestępstwie. Postanowienie w tej materii wydaje organ powołany do prowadzenia postępowania przygotowawczego.
Tryby ścigania:
- z oskarżenia publicznego;
- z oskarżenia prywatnego.
Strony mogą składać wnioski o wykonanie czynności, które dany organ ma obowiązek podejmować z urzędu.
Wszczęcie postępowania jest sygnałem, że warto zwrócić się o pomoc prawną bez względu na status. Doświadczona kancelaria zadba o interes prawny zarówno osoby poszkodowanej, jak i sprawcy, co może mieć ogromny – pozytywny – wpływ na ostateczny wynik postępowania. Koniecznie zapoznaj się z zakresem usług prawnych, z jakich możesz skorzystać, wchodząc na drogę prawną. Wszystko na ten temat znajdziesz w publikacji na stronie https://bskancelaria.pl/zakres-uslug/prawo-karne/.
Przebieg procesu karnego
Postępowanie karne można podzielić na cztery fazy, każda z nich ma wyodrębnione cele służące do sprawnego prowadzenia czynności na dalszych etapach procesu.
Etapu procesu karnego:
- Postępowanie przygotowawcze;
- Postępowanie przed sądem;
- Postępowanie odwoławcze;
- Postępowanie wykonawcze.
Postępowanie przygotowawcze
Czynności prowadzone na tym etapie przybierają formę śledztwa lub dochodzenia (zależnie od rodzaju przestępstwa). W ich trakcie uprawnione organy dokonują analizy, czy popełnione zostało przestępstwo (postępowanie w sprawie), a następnie wdrożone zostaje postępowanie przeciwko konkretnemu sprawcy (postępowanie przeciwko osobie).
W postępowaniu przygotowawczym mamy do czynienia z dwiema stronami:
- pokrzywdzonym;
- podejrzanym.
Trzeba dodać, że postępowanie przygotowawcze może zakończyć się m.in. umorzeniem, wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania, a w najgorszym przypadku dla sprawcy aktem oskarżenia, przyjmując postać postępowania sądowego.
Postępowanie przed sądem
Postępowanie sądowe jest skutkiem wniesienia do Sądu aktu oskarżenia bądź wniosku o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Po odczytaniu przez oskarżyciela aktu oskarżenia, osoba oskarżona ma sposobność złożenia wyjaśnień i odpowiedzi na pytania zmierzające do wyjaśnienia wszystkich okoliczności zdarzenia. Oskarżony ma prawo rezygnacji z tych uprawnień.
Na wniosek oskarżyciela (publicznego i posiłkowego), oskarżonego i jego obrońcę Sąd przeprowadza dowody.
Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że to nie na oskarżonym ciąży obowiązek dowodzenia swojej niewinności, choć – jak wskazuje praktyka – w wielu przypadkach aktywna pomoc prawnika zapobiega skazaniu osoby niewinnej. Sprawę kończy wyrok Sądu I Instancji.
Postępowanie odwoławcze
W przypadku każdego orzeczenia Sądu I Instancji uprawnionym podmiotom (oskarżyciel publiczny, posiłkowy, oskarżony i jego obrońcom) przysługuje prawo wniesienia apelacji, czego skutkiem jest sprawa rozpatrywana przez Sąd II Instancji. W takiej sytuacji postępowanie przed Sądem II Instancji kończy się najczęściej:
- wyrokiem utrzymującym w mocy zaskarżony wyrok;
- wyrokiem zmieniającym;
- wyrokiem uchylającym zaskarżony wyrok i przekazującym sprawę do ponownego rozpoznania.
Postępowanie wykonawcze
Postępowanie wykonawcze rozpoczyna się po uprawomocnieniu się wyroku. Dotyczy ono m.in. kontroli zapłaty grzywny, wykonania kary pozbawienia lub ograniczenia wolności.
Podobnie jak we wcześniejszych etapach, tak i tu nieoceniona jest pomoc prawnika, z którego inicjatywy mogą toczyć się postępowania dotyczące warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary, postępowania o uznanie kary za wykonaną, o odbywanie kary pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego, czy wreszcie o odroczenie bądź przerwę w wykonywaniu kary.
Często niedoceniane postępowanie wykonawcze może doprowadzić do sytuacji, w której zapadnie rozstrzygnięcie decydujące o tym, czy skazany trafi do zakładu karnego, czy też uda się tego uniknąć.
Kiedy warto skorzystać z pomocy prawnej?
Wsparcie, jakiego udziela prawnik, nie musi ograniczać się wyłącznie do reprezentacji przed sądem. Profesjonalna Kancelaria prawna oferuje też szeroko rozumiane doradztwo. Opinii prawników warto zasięgać w każdej sytuacji, budzącej wątpliwości pod kątem prawnym, pamiętając, że każde zaniedbanie może prowadzić do dotkliwych w skutkach konsekwencji. Mowa tu o kłopotach zawodowych, rodzinnych, naruszeniach praw konsumentów czy wreszcie podejrzeniu o popełnienie przestępstwa.
Korzystając z pomocy oferowanej za pośrednictwem strony https://bskancelaria.pl/, zapobiegniesz wielu nieporozumieniom, unikając konieczności wdrażania postępowania wyjaśniającego przed właściwymi organami.
Obecnie trudno jest znaleźć sytuację, w której nie dałoby się znaleźć rozwiązania skuteczniej i szybciej, aniżeli przy pomocy kancelarii prawnej, wystarczy tylko natychmiast zgłosić zaistniałe problemy. Resztą zajmą się specjaliści.