Nośniki zewnętrzne są popularnym sposobem przechowywania danych i tworzenia kopii zapasowych plików. Pamięć zewnętrzną podpina się do komputera za pomocą specjalnego przewodu – najczęściej kabla USB. Od chwili podpięcia i wykrycia przez system, dyski są widoczne dla użytkownika tak samo jak dysk wewnątrz komputera. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę przed ich zakupem.
Czym jest dysk zewnętrzny?
Dysk zewnętrzny jest bardzo zbliżony do podzespołów, które można znaleźć w komputerach czy laptopach. Jest to bardzo popularne rozwiązanie w przypadku tworzenia kopii zapasowych, przenoszenie danych czy też przechowywania ważnych plików w bezpiecznym miejscu. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli dysków zewnętrznych, o różnej pojemności. Do użytku codziennego wystarczy pendrive 128 GB. Jest to bardzo duża ilość miejsca, pozwalająca na przechowywanie wielu plików. Dyski zewnętrzne dzieli się na dwa rodzaje – HDD oraz SSD. Dyski HDD są tańszą opcją, jednak zazwyczaj oferują niższą szybkość transferu, a ich działanie jest głośniejsze. Warto również zwrócić uwagę na wytrzymałość. Dyski HDD są dość delikatnymi urządzeniami, w przeciwieństwie do dysków SSD, które są znacznie bardziej wytrzymałe – z uwagi na to, że nie posiadają elementów mechanicznych. W przypadku tych dysków można też liczyć na lepszą szybkość transferu.
Jaką pojemność dysku wybrać?
Informacje zapisane na komputerze często są narażone na różne niebezpieczeństwa – przez co bardzo łatwo je utracić. Wystarczy jeden błąd zapisu, wirus lub poważne uszkodzenie urządzenia, aby wszystkie pliki przepadły bezpowrotnie. Z tego powodu warto jest zainwestować w dobry dysk zewnętrzny, na którym regularnie będzie się zapisywać pliki i tworzyć kopie zapasowe najważniejszych dokumentów. Jest to idealny sposób na zabezpieczenie wszystkich ważnych zdjęć, filmów czy też plików tekstowych. Kluczową rolę odgrywa pojemność dysku zewnętrznego – pamięć zewnętrzna jest bardziej rozbudowana niż jej wewnętrzny odpowiednik. Obecnie często wybieranym dyskiem jest dysk zewnętrzny 1 TB lub nawet dysk zewnętrzny 2 TB. Jest to bardzo duża pojemność, która może być stosowana nie tylko do plików multimedialnych czy tekstowych, ale także do przechowywania gier.
Najważniejsze cechy dysku zewnętrznego
Decydując się na zakup dysku zewnętrznego, należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych cech urządzenia. Pierwsza kwestia to typ dysku zewnętrznego – użytkownik ma do wyboru dyski HDD lub SSD. Ważny jest również sposób podłączania do komputera, czyli interfejs. Należy wybrać model dopasowany do posiadanych urządzeń, jednak najbardziej popularnym i najczęściej wybieranym sposobem podłączenia jest kabel USB. Jeśli chcesz, aby połączenie odbywało się w sposób bezprzewodowy, to możesz zdecydować się na zakup dysku Wi-Fi. Kupując dysk zewnętrzny, dużą uwagę przykuwamy zazwyczaj do pojemności, ponieważ im jest ona większa, tym więcej plików można będzie zapisać. Przy zakupie dysku liczy się także ich prędkość obrotowa oraz szybkość zapisu i odczytu, która jest ważna głównie w przypadku dysków SSD. Wybrana szybkość dysku powinna być zależna od jego zastosowania i typu złącza. Większa szybkość zapisu i odczytu jest ważna np. podczas nagrywania dużej ilości danych, lub otwierania plików bezpośrednio z dysku zewnętrznego.