Rozmowa o pracę to doświadczenie, które samo w sobie nieźle stresuje, trzeba więc wyeliminować jak najwięcej czynników, które mogłyby ten stres spotęgować.
Mało co w życiu jest tak stresujące, jak zmiana lub poszukiwanie pracy – setki wysłanych CV, ciągłe oczekiwanie na odpowiedź telefoniczną lub mailową, odmowa za odmową. Kiedy jednak uda się już umówić na rozmowę rekrutacyjną, każdemu z nas myśli zaprząta zasadnicze pytanie: jak się właściwie przygotować? Zaplanować każdą odpowiedź, czy sprawiać wrażenie luzaka? Koszula ciasno zapięta na ostatni guzik, czy raczej styl smart-casual? Jaką mieć posturę, co wcześniej przeczytać, co wziąć ze sobą, jakie buty założyć, jak głośno śmiać się z żartów rekrutera… opcji bez liku, a termin zbliża się coraz bardziej. Spieszymy więc z pomocą i poniżej przekażemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć, aby jak najlepiej wypaść na rozmowie o pracę.
Relaks i przygotowanie
Rozmowa o pracę to doświadczenie, które samo w sobie nieźle stresuje, trzeba więc wyeliminować jak najwięcej czynników, które mogłyby ten stres spotęgować. Dzień wcześniej przygotuj sobie wszystkie potrzebne dokumenty, poświęć chwilę na poznanie historii firmy i profilu pracownika, jakiego szukają. Z wyprzedzeniem dobierz ubrania, które włożysz na rozmowę, aby nie musieć na ostatnią chwilę szukać koszuli w odmętach szafy. Nastaw budzik i połóż się chwilę wcześniej, aby porządnie się wyspać. I przede wszystkim: odpocznij. Obejrzyj przed rozmową dobry film, weź ciepłą i relaksującą kąpiel, po drodze posłuchaj swoich ulubionych piosenek. Pozwól swoim myślom krążyć wokół czegoś innego, niż rozmowa, aby Twój mózg nie zjadł siebie samego od środka.
Zadbaj o to, jak wyglądasz
Nie chodzi jedynie o ubrania – chociaż to, oczywiście, ważny aspekt – ale całą prezencję. Zwróć uwagę na swoją higienę, przed rozmową umyj i uczesz włosy, dokładnie wyszoruj zęby, przypiłuj paznokcie, makijaż dostosuj do formalności sytuacji i tego, jaki masz typ cery czy kolor skóry. Użyj swoich ukochanym perfum, aby oczarować wszystkich już na samym wejściu. Oprócz odpowiedniego, czystego i wyprasowanego stroju, dobierz schludnie wyglądające buty. Dbaj o swoją postawę – prostuj plecy, patrz przed siebie, nie spinaj mięśni. Uśmiechaj się do rekruterów i patrz na nich, kiedy do Ciebie mówią. Językiem ciała komunikuj pewność siebie, otwartość, dojrzałość. Te niewielkie elementy składają się na całość tego, jak prezentujesz się przed innymi – na rozmowie o pracę jest to szczególnie ważne.
Nie panikuj podczas rozmowy
Spokój to klucz do sukcesu. Jeśli wszystko poszło dobrze i zastosowałeś dwie poprzednie rady, jesteś wspaniale przygotowany i świetnie wyglądasz – teraz liczy się to, jakie wrażenie wywrzesz na rekruterkach i jak się zachowasz. Jeśli język utknie ci w gardle i odmówi współpracy, nie panikuj – poproś o łyk wody, pomyśl o tym, co chcesz powiedzieć i bez pośpiechu odpowiedz na pytanie. Podpieraj swoje kompetencje przykładami, nie bój się użyć nieco zabawnej anegdoty czy porównania, nawiąż nić porozumienia z rekruterem. Bądź uprzejmy, ale nie mydl oczu komplementami; pewny siebie, ale nie arogancki. Jeśli masz pytania do rekrutera, zadaj je, unikaj jednak takich, które sprawiałaby wrażenie, jakbyś był już przekonany o tym, że masz tę pracę. Nie przeciągaj niepotrzebnie wypowiedzi i unikaj języka nadmiernie nacechowanego emocjonalnie – jasne, może i nie znosiłeś poprzedniego stanowiska, ale zamiast „nienawidziłem tamtej roboty” lepiej raczej powiedzieć: „z czasem odkryłem, że nie było to miejsce dla mnie”. Po wszystkich z uśmiechem podziękuj za rozmowę i nie zastanawiaj się dwa razy nad każdą wypowiedzią i tym, co mogłeś zrobić inaczej – najgorsze za Tobą, teraz pozostaje jedynie czekać.