Nowoczesne biuro lub funkcjonalny gabinet - jak je urządzić praktycznie i modnie?

Nowoczesne biuro lub funkcjonalny gabinet – jak je urządzić praktycznie i modnie?

Warto wiedzieć

Dobrze zorganizowana, a zarazem miła dla oka przestrzeń do pracy, ułatwia koncentrację na realizacji zadań, poprawia efektywność działania i wspiera w dążeniu do założonych celów. Do urządzania biura czy gabinetu, warto zatem porządnie się przyłożyć. Sprawdź, o czym należy pamiętać, przystępując do aranżacji tych pomieszczeń.

Odpowiednie ustawienie i wyposażenie stanowisk pracy to podstawa!

Zarówno w biurach, jak i gabinetach, potrzebne są dobrze zorganizowane stanowiska do pracy przy komputerze czy wypełnianiu dokumentów. Warto zadbać o ich odpowiednie ustawienie względem naturalnego i sztucznego światła – pamiętając o tym, że osoby praworęczne, powinny zajmować biurka postawione w miejscach, w których światło pada na nie z lewej strony, a leworęczne – z prawej. Trudno jednak dostosować się do tej zasady, gdy w pomieszczeniu trzeba zmieścić stanowiska pracy dla większej liczby osób. W takim przypadku, należy bezwzględnie zapewnić niezależne źródła światła dla każdego z nich. W przestrzeniach biurowych typu open space, najlepiej sprawdzają się regulowane lampki biurkowe.

Wszystkim stanowiskom pracy, poza bezpośrednim dostępem do źródła światła, powinno się zapewnić także krzesła oznaczone do użytku biurowego. Chcąc zadbać o zdrowie i dobre samopoczucie użytkowników aranżowanej przestrzeni, dobrze zainwestować nieco więcej pieniędzy w regulowane fotele typu gamingowego, które pokryte są zazwyczaj praktyczną, łatwą w utrzymaniu w czystości, skóropodobną tkaniną. Poza właściwie ustawionymi biurkami (samodzielnymi lub wieloosobowymi, ze stanowiskami wydzielonymi przy pomocy kurtyn i ścianek), na poszczególnych stanowiskach nie może zabraknąć także:

  • niezależnych szafek lub szuflad na rzeczy osobiste pracowników (popularnym rozwiązaniem są tzw. kontenerki na kółkach, często wyposażone w jedną szufladę lub szafkę zamykaną na kluczyk);
  • praktycznych przyborników na artykuły piśmiennicze i pomoce biurowe;
  • odrobiny miejsca, które pracownicy mogliby sobie zaaranżować po swojemu (np. stawiając czy wieszając ramkę ze zdjęciem swojej rodziny).

Tak jak każdy powinien mieć swoje miejsce, tak i wszyscy powinni mieć dostęp do przestrzeni wspólnych

Im większe biuro, tym trudniej je urządzić – tym bardziej, że należy robić to z myślą o wspomnianej wyżej zasadzie. O ile same stanowiska pracy umieszcza się często w bliskiej odległości od siebie, o tyle już wyposażenie biura przeznaczone do użytku wspólnego, rzadko bywa równomiernie rozłożone, a to dość duży błąd. Meble biurowe takie jak sofy i fotele do wypoczynku, czy też regały i szafki do przechowywania dokumentów firmowych, artykułów biurowych, herbat, kaw i przekąsek dla pracowników, powinny znajdować się w takiej samej odległości od większości stanowisk. Warto pomyśleć chwilę nad rozłożeniem ich w taki sposób, aby każdy użytkownik biura miał do nich swobodny dostęp.

W estetycznej przestrzeni przyjemniej się pracuje

Choć ergonomia stanowisk pracy i równomierny rozkład różnych elementów funkcjonalnych biura czy gabinetu, mają ogromne znaczenie przy jego urządzaniu, to nie wolno zapominać o aspektach estetycznych. Wybierając kolory ścian i podłóg, tudzież meble biurowe, najlepiej postawić na uniwersalne, stonowane barwy, które będą stanowiły neutralne i bezpretensjonalne tło dla innych elementów wyposażenia biura.

Przestrzeń warto jednak uzupełnić nienachalnymi akcentami dekoracyjnymi. Można postawić między innymi na motywy związane z identyfikacją wizualną firmowej marki (jak np. ozdoby logotyp na ścianę),  czy też osiągniętymi przez nią sukcesami rynkowymi (jak np. dyplomy, wyróżnienia i medale). Świetnie by było gdyby uzupełniały je także zielone rośliny doniczkowe, obrazy, czy też mniejsze i większe figurki ozdobne.

Urządzając biuro czy gabinet zgodnie z podanymi w artykule wskazówkami, powinieneś stworzyć praktyczną i przyjazną przestrzeń do pracy, która będzie sprzyjała osiąganiu sukcesów w biznesie. W wyposażaniu biura i gabinetu pomogą Ci profesjonalne meble biurowe KAMI, które możesz zamówić online w firmowym sklepie internetowym marki.

Tekst sponsorowany: Sprzedawca nowoczesnych mebli biurowych – KAMI – https://www.kami.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze