Folia LDPE jest materiałem o bardzo szerokim zastosowaniu. Trudno wyobrazić sobie dziś funkcjonowanie wielu branż, np. handlu czy przemysłu spożywczego bez opakowań foliowych i worków. Recykling folii LDPE jest w związku z tym doskonałą metodą na zagospodarowanie odpadów z tego rodzaju tworzywa i pozwala w sposób maksymalnie przyjazny środowisku dostarczać duże ilości folii opakowaniowej niezbędnej obrocie gospodarczym. Na czym polega przetwarzanie odpadów z folii LDPE i w jaki sposób materiał ten zmienia się w nowe produkty?
Folia LDPE, jej zastosowanie oraz właściwości
Folia LDPE jest wytwarzana z polietylenu o niskiej gęstości. Tworzywo LDPE jest bardzo popularnym rodzajem plastiku, niemal wszechobecnym w przemyśle, handlu, transporcie, ale również niestety zalegającym w milionach ton na legalnych i dzikich składowiskach. Folia LDPE nie może jednak z dnia na dzień zniknąć z obrotu, ponieważ nie jesteśmy w stanie na ten moment wyprodukować innego materiału, który miałby podobne do LDPE właściwości i był równie tani. Folia ta jest giętka, miękka, elastyczna, niewrażliwa na wodę, działanie soli, kwasów i zasad, a przy tym jest stosunkowo odporna na przebicie czy przedziurawienie. Polietylen w praktyce może być wykorzystywany na wiele różnych sposobów, najczęściej zaś stosuje się go do zabezpieczania materiałów i produktów przed wilgocią i zabrudzeniem. Folia polietylenowa doskonale sprawdza się więc w roli opakowań wszelkich wyrobów – w tym żywności, może tworzyć zbiorcze opakowania, czy chronić transportowane przesyłki przed otwarciem. Dodatkowo, materiał ten znajduje zastosowanie w ogrodnictwie, do przechowywania odpadów, tworzy się z niego torebki strunowe, worki, rękawy i taśmy.
Jak wygląda recykling folii LDPE i opakowań z polietylenu niskiej gęstości?
Jednym z recyklerów folii opakowaniowej LDPE jest w Polsce Stena Recycling, lider w branży gospodarowania odpadami i innowator w dziedzinie recyklingu odpadów w Polsce i Europie. Uruchomiona niedawno przez Stena Recycling linia do recyklingu zlokalizowana we Wschowie może przetwarzać nawet 15 tysięcy ton folii LDPE rocznie z odpadów pozyskiwanych od przedsiębiorców z terenu całej Polski. W instalacji tej, odpady opakowaniowe z polietylenu niskiej gęstości są przetwarzane przy wykorzystaniu nowatorskich technologii, aby wyprodukowany z odpadowej folii LDPE surowiec miał jak najlepsze właściwości, a jego recykling był bezpieczny dla środowiska, efektywny, ekonomiczny oraz sprzyja redukcji zanieczyszczeń i CO2 związanych z produkcją plastiku z naturalnych złóż. Recykling folii LDPE prowadzony w odpowiedzialny sposób i na dużą skalę przyczynia się do zmniejszenia eksploatacji pierwotnych zasobów, a jednocześnie pozwala zaspokoić potrzeby konsumentów i producentów różnych branż. Folia LDPE, która trafia do zakładów Stena Recycling, jest sortowana, oczyszczana z większych zanieczyszczeń i zabezpieczeń używanych w transporcie, a następnie trafia do specjalnych strzępiarek. Powstałe w ten sposób płatki tworzywa LDPE wymagają następnie dokładnego mycia i osuszenia, by finalnie trafić do wytłaczarki, która w ściśle kontrolowanym procesie termicznej obróbki wytworzy z odpadu regranulat najwyżej jakości. Otrzymany w wyniku przetworzenia folii LDPE produkt jest badany w punkcie kontroli jakości Stena Recycling, gdzie sprawdzana jest jego jakość oraz właściwości. Surowiec powstały z LDPE dostarczany jest do zakładów produkcyjnych w całej Europie, a te wytwarzają z regranulatu m.in. nową folię LDPE, opakowania, worki i torebki.