Choć praca w Policji to przede wszystkim honor i służba oraz możliwość pomagania innym i dbania o ich bezpieczeństwo nie ma co ukrywać, że dla wielu osób aspekt finansowy jest równie ważny. To całkowicie zrozumiałe. Podejmujemy zatrudnienie po to, by móc cieszyć się godnym życiem. Dlatego też temat zarobków w Policji pojawia się bardzo często. Kandydaci do służby często wyszukują opinii na ten temat w sieci. Postanowiliśmy wyjść im naprzeciw i odpowiedzieć na pytanie jakie zarobki może osiągnąć policjant na poszczególnych szczeblach swojej kariery.
Początkujący policjant
Na początku kariery, jako młodszy policjant, zarobki mogą być niższe w porównaniu do bardziej doświadczonych kolegów. Średnie wynagrodzenie dla młodszego policjanta wynosi około 3700 złotych netto miesięcznie. Warto jednak zauważyć, że wraz z upływem czasu i zdobywaniem doświadczenia, zarobki będą rosły.
Policjant po kilku latach pracy
Po kilku latach służby policjant może liczyć na podwyżkę wynagrodzenia. W zależności od awansu i stopnia, zarobki mogą wzrosnąć do około 5000-6000 złotych netto miesięcznie. Również osiąganie wyższych stopni służbowych może wpływać na wzrost wynagrodzenia.
Policjant wyższego stopnia
Policjanci, którzy osiągnęli wyższe stopnie służbowe, takie jak starszy posterunkowy, aspirant, inspektor czy nadinspektor, mogą cieszyć się jeszcze wyższymi zarobkami. W tym przypadku, wynagrodzenie może wynosić od 7000 złotych brutto do nawet 9000 złotych brutto miesięcznie. Warto mieć jednak świadomość, że objąć takie stanowisko może jedynie osoba z wyższym wykształceniem.
Wyższe stanowiska i awanse
Na stanowiskach kierowniczych w policji, zarobki mogą być jeszcze bardziej atrakcyjne. Komendant, komendant główny czy szef policji to przykłady stanowisk, na których zarobki przekraczają 10 000 złotych brutto miesięcznie. Jednak awans na takie stanowiska wymaga dużego doświadczenia, wysokich kompetencji i ciężkiej pracy.
Dodatki do podstawowej pensji
Warto również zauważyć, że policjanci mają szereg dodatkowych świadczeń, takich jak dodatek służbowy, dodatek za niebezpieczną pracę, premie motywacyjne czy dodatki za wysługę lat. Te dodatkowe świadczenia mogą znacznie wpływać na całkowity dochód policjanta. Przykładowo w 2023 roku wprowadzony został dodatek do pensji, który wynosi od 700 złotych w przypadku posterunkowego aż do 1450 złotych jeśli chodzi o generalnego inspektora. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat zarobków w Policji koniecznie zapoznaj się z informacjami zawartymi na stronie https://odpowiedzi.com.pl/news/artykuly/ile-zarabia-policjant-aktualne-zarobki-w-policji. Znajdziesz tam dokładne grupy zaszeregowania, kwotę bazową oraz mnożniki, które stosowane są przy naliczaniu wynagrodzenia dla poszczególnych grup policjantów.
Pamiętajmy, że zarobki policjanta zależą od wielu czynników, takich jak stopień, doświadczenie oraz posiadane kwalifikacje. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że zarobki w Policji sukcesywnie się zwiększają, wszystko więc wskazuje na to, że w przyszłości sytuacja w służbach będzie jeszcze lepsza.