Jakie tabletki na uspokojenie są dostępne bez recepty?

Jakie tabletki na uspokojenie są dostępne bez recepty?

Stres związany z pracą lub życiem prywatnym potrafi bardzo mocno przełożyć się na nasze codzienne samopoczucie i zdrowie organizmu. Sposobów na radzenie sobie ze stresem jest bardzo wiele. Można m.in. relaksować się domowymi metodami takimi jak masaż, czy też poświęcić więcej czasu na aktywność sportową i rekreacyjną. W wielu jednak sytuacjach decydujemy się na zażywanie medykamentów, czyli w tym przypadku tabletek na uspokojenie. Czy dostaniemy tego typu leki bez recepty? Jakie tabletki na uspokojenie wybrać, aby niepotrzebnie nie narazić się na różnego rodzaju skutki uboczne? Omówimy to w dzisiejszym poradniku.

Stres, depresja, nerwica – jakie są między nimi różnice?

Zanim omówimy ogólnodostępne leki na uspokojenie, warto poznać różnice między stresem, depresją i nerwicą. Wiele osób może traktować je jednoznacznie, a mimo wszystko opisują one zupełnie inne schorzenia.

Stres (z jęz. angielskiego “stress”, czyli naprężenie) to nic innego jak napięcie psychiczne wynikające z braku możliwości realizacji dla danej osoby celów, zadań i wartości osobisto-zawodowych. Do czynników powodujących stres zaliczają się uwarunkowania umysłowe, fizjologiczne, anatomiczne lub fizyczne. W przypadku przewlekłych sytuacji stresowych, warto zainteresować się różnymi suplementami i lekami wspomagającymi koncentrację. Tego typu wyroby znajdziemy m.in. pod adresem https://www.wapteka.pl/uklad-nerwowy,237.html.

Czym z kolei jest depresja? To pojęcie dotyczy już bardzo szerokiej grupy zaburzeń psychicznych. Wlicza się w to m.in. pogorszenie nastroju, przygnębienie, smutek, niską samoocenę, poczucie winy i ogólny pesymizm. W skrajnych sytuacjach może występować bezsenność, ogólne zaburzenia rytmu dobowego, a nawet myśli samobójcze. W zależności od stopnia zaawansowania depresji, osobie chorej przepisuje się różne leki nazwane antydepresantami. Do równie rozległych objawów zalicza się ogólnie pojęta nerwica. Pod tym pojęciem kryje się zaburzenie psychiczne, którego cechą jest silne odczuwanie lęku, nadmiernego strachu oraz niepokoju.

Jakie tabletki na uspokojenie bez recepty?

W wielu sytuacjach tabletki na uspokojenie bez recepty okazują się bardzo skuteczne. Posiadają składniki pochodzenia naturalnego i bazujące na ekstraktach roślinnych. Wśród nich wymienić można korzeń kozłka lekarskiego (tzw. waleriana), melisa czy ziele serdecznika. Naturalne pochodzenie składników zapewnia łatwą przyswajalność i najczęściej brak jakichkolwiek skutków ubocznych. W dodatku leki bez recepty są ogólnodostępne i można je zamówić bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Należy jednak pamiętać, aby zawsze zapoznać się z treścią ulotki, która dołączona jest do konkretnego leku.