Twój samochód odmówił posłuszeństwa i czeka cię naprawa, której koszty stanowią poważne obciążenie domowego budżetu? Możesz skorzystać z finansowania dopasowanego do twoich potrzeb i sytuacji materialnej. Sprawdź, jaki kredyt gotówkowy opłaca się zaciągnąć.
Naprawa samochodu może sporo kosztować, zwłaszcza gdy uszkodzeniu uległy drogie elementy. Sporo kosztuje m.in. wymiana automatycznej skrzyni biegów, czy wymiana skrzyni biegów wraz ze sprzęgłem. Z dużym wydatkiem należy liczyć się także w przypadku prac blacharsko-lakierniczych. Nic więc dziwnego, że wiele osób rozgląda się za finansowaniem oferowanym przez banki. Nie ma w tym nic złego – pod warunkiem wyboru korzystnej oferty kredytowej.
Kredyt gotówkowy – na co zwrócić uwagę?
Kredyt gotówkowy to szybki sposób na uzyskanie środków niezbędnych do pokrycia wydatków na kosztowną naprawę auta. Jednak pośpiech wcale nie powinien być w tym przypadku doradcą – trzeba znaleźć czas na przeanalizowanie dostępnych ofert. Tylko wtedy finansowanie będzie maksymalnie dopasowane do potrzeb oraz sytuacji materialnej kredytobiorcy.
Kwota kredytu
To, jak dużego kredytu udziela bank, zależy przede wszystkim od przygotowanej oferty. Obecnie niektóre instytucje finansowe udzielają wsparcia nawet na poziomie 200 000 zł. Warto jednak pamiętać, by pożyczyć tyle, ile faktycznie potrzebujesz.
Koszty finansowania
Od kosztów finansowania zależy to, ile wyniesie całkowita suma kredytu do spłaty. Przy analizie ofert weź pod uwagę nie tylko oprocentowanie, ale i inne opłaty pobierane przez bank. W oszacowaniu kosztów pomoże RRSO – rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jest to parametr, który uwzględnia odsetki oraz koszty pozaodsetkowe.
Czas trwania umowy kredytowej
W przypadku kredytów gotówkowych okres finansowania może wynieść więcej niż 3-4 lata. Im dłuższy czas na spłatę, tym niższa miesięczna rata, ale też wyższa całkowita kwota do spłaty. Musisz więc dokładnie określić, na czym najbardziej ci zależy. To pomoże dobrać okres kredytowania do potrzeb i możliwości.
Kredyt gotówkowy ze zmiennym czy stałym oprocentowaniem?
Jeśli planujesz skorzystać z zewnętrznego finansowania, zastanów się nad rodzajem oprocentowania. Do wyboru masz bowiem kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem lub kredyt gotówkowy z oprocentowaniem zmiennym.
Ta pierwsza opcja jest dobrym wyborem, gdy zależy ci na niezmienności rat przez cały okres spłaty. Decydując się na takie rozwiązanie, masz pewność, że miesięczne zobowiązanie utrzyma się na identycznym poziomie – niezależnie od zmiany stóp procentowych na przestrzeni kolejnych lat.
Pamiętaj! Nie każdy bank proponuje kredyt gotówkowy ze stałym oprocentowaniem. Jeżeli więc zależy ci na finansowaniu z niezmienną wysokością raty, musisz zapoznać się ze szczegółami dostępnych opcji. Porównaj warunki udzielania kredytu, a także wszystkie koszty z tym związane. Nie bez znaczenia jest również czas oczekiwania na wypłatę środków – ma to ogromne znaczenie, gdy musisz niezwłocznie uregulować płatność za naprawę samochodu.