Siedzenie za biurkiem przez 8 godzin dziennie, 40 godzin w tygodniu, naraża kręgosłup, ramiona, nogi i głowę na bardzo duże obciążenia. Trudno w obecnych czasach z takiej pracy zrezygnować. Lepiej zadbać o to, aby siedzieć wygodnie, w takiej pozycji, która jest najlepsza dla ludzkiego organizmu.
Wydajność pracy wcale nie wzrasta, jeśli siedzimy przy biurku przez cały czas. Ludzki organizm nie jest w stanie pracować przez 8 godzin na intensywnych obrotach i w całkowitym skupieniu. Regularne przerwy, a także komfortowe warunki pracy mają niebagatelny wpływ na samopoczucie, a tym samym wydajność pracowników.
Dlaczego ergonomia jest tak ważna?
Długotrwałe siedzenie obciąża każdą strukturę ciała. Nie zostało ono stworzone do tego, by stale przebywać w jednej pozycji. A przecież pisząc, czytając, przeprowadzając rozmowy, zwykle siedzimy na krześle, przy biurku.
Pracownicy umysłowi najczęściej skarżą się na ból w odcinku lędźwiowym i piersiowym, a także na ból miednicy i głowy, którego przyczyną może być obciążenie szyi.
Pracownik obolały, niewyspany, cierpiący na bóle głowy i pleców, z drętwiejącymi nogami czy ramionami, nie jest pracownikiem wydajnym. Nie tylko nie może skupić się na powierzonych mu obowiązkach, ale także częściej chodzi na zwolnienia lekarskie i bierze dni wolne. Częściej też popełnia błędy i może być drażliwy.
Zadbaj o otoczenie
Zanim kupisz ergonomiczny fotel biurowy, który poprawi komfort wielogodzinnego siedzenia przy biurku, zwróć uwagę na całe otoczenie pracowników lub miejsca, w którym wykonujesz pracę.
- W oknach powieś rolety, które ograniczają wpadanie światła słonecznego. Zbyt intensywne światło przeszkadza w pracy przy komputerze i podczas czytania dokumentów.
- Zapewnij różnorodne oświetlenie w biurze: naturalne, wpadające przez okno, ale także sztuczne w postaci lamp sufitowych, biurkowych, stojących.
- Jeśli jest to możliwe, ustaw biurka tak, aby pracownicy mogli od czasu do czasu oderwać wzrok od komputera i wyjrzeć przez okno.
- Zadbaj o komfortową temperaturę we wnętrzu. Nie powinna być niższa niż 18 stopni i wyższa niż 20. Niezwykle ważna jest także wentylacja, możliwość otwarcia okna, a w przypadku mocno nasłonecznionych biur, przyda się działająca klimatyzacja.
- Na każdego pracownika w biurze powinno przeznaczyć się minimum 13 metrów kwadratowych. Tłok i hałas nie sprzyjają dobrej pracy.
- Wprowadź do wnętrza naturalną zieleń w postaci roślin doniczkowych, instalacji ściennych z naturalnego mchu albo akwarium z roślinami.
Przerwy w pracy
Oprócz dłuższej przerwy na śniadanie czy lunch, niezbędne są te krótkie, przeznaczone na oderwanie oczu od ekranu. Przejście się po biurze, wyjście do pokoju socjalnego, napicie się szklanki wody z dystrybutora na korytarzu, zmiana miejsca siedzenia – taka przerwa poprawia krążenie krwi i dotlenia organizm, umożliwia zmianę pozycji, przez co odciążone są nogi, ręce, nadgarstki i cały kręgosłup.
Od czasu do czasu warto również zmienić miejsce pracy, czyli np. usiąść na podłodze, kanapie, na worku sako. Taka zmiana pozycji jest źródłem niewielkich, ale ważnych dla funkcjonowania organizmu ruchów.
Co ciekawe, osobom ruchliwym, którym trudniej usiedzieć na miejscu, czasami łatwiej przychodzi wielogodzinna praca w biurze, właśnie dlatego, że czują potrzebę bycia aktywnymi.
Odpowiednie wyposażenie
Przed Tobą zakup umeblowania do biura? Zwróć uwagę na jakość mebli, zwłaszcza biurka i fotela biurowego. Od nich bowiem będzie zależeć samopoczucie Twoje lub Twoich pracowników.
- Biurko – bez niego trudno wyobrazić sobie pracę nad dokumentami i przy komputerze. Biurowe biurko powinno być na tyle szerokie, aby każdy z pracowników zmieścił wykorzystywane podczas pracy sprzęty, mógł rozłożyć przed sobą dokumenty, postawić kubek z kawą. Minimalna długość biurka biurowego to 120 cm, natomiast blat nie może mieć mniej niż 70 cm szerokości. W biurku przydają się także szuflady i schowki na podstawowe materiały piśmiennicze.
- Ergonomiczny fotel biurowy to najważniejszy mebel w każdym biurze. Żeby fotel był ergonomiczny, musi posiadać regulację w kilku płaszczyznach, przede wszystkim regulowaną wysokość oparcia oraz siedziska. Na komfort pracy w ergonomicznym fotelu wpływają także regulowane podłokietniki, poduszka podpierająca odcinek lędźwiowy i wygodny, wysoki zagłówek. W wielu dobrej jakości ergonomicznych fotelach biurowych jest także opcja odchylenia całego siedziska.
Zalety ergonomicznej pracy
Wysokiej jakości biurka i fotele ergonomiczne do komputera ułatwiają dostosowanie stanowiska pracy do potrzeb pracownika. Z taką intencją powstały fotele ergonomiczne i biurka sprzedawane przez markę Unique.
Profesjonalne meble biurowe wyróżniają się nie tylko przemyślaną budową, ale także trwałym i estetycznym wykończeniem oraz niebanalnym designem.
Warto pamiętać, że praca w sprzyjających warunkach jest wydajniejsza, a jednocześnie ogranicza ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów u pracowników, takich jak bóle ciała, brak koncentracji, ciągłe zmęczenie i rozdrażnienie.
Można więc wysnuć prosty wniosek: zadbanie o ergonomiczne biuro jest działaniem na korzyść firmy. A na tym nie warto oszczędzać.