Profesjonalne firmy odzieżowe korzystają najczęściej ze specjalistycznych maszyn do produkcji gotowych wyrobów. Do takiego sprzętu zaliczyć można chociażby lagowarki, taśmociągi, stoły z nadmuchem, etykieciarki czy cuttery. Czym są te urządzenia i jakie możliwości oferują? Sprawdzimy, jak bardzo zmienił się postęp technologiczny w branży odzieżowej.
Produkcja odzieży dawniej i dziś
Dawne metody produkcji odzieży były znacznie bardziej ręczne i czasochłonne niż dzisiaj. Materiały takie jak bawełna, wełna czy jedwab były przędzione, tkane i farbowane w małych warsztatach lub domowych pracowniach. Rzemieślnicy wykonywali odzież ręcznie, korzystając z prostych narzędzi i tradycyjnych technik krawieckich, co sprawiało, że każdy element ubrania był starannie dopracowywany.
Obecnie jednak popyt na wyroby odzieżowe jest tak spory, że do produkcji ubrań wykorzystuje się ciężkie i wielofunkcyjne maszyny, które znacząco przyspieszają cały ten proces.
Maszyny do krojowni
Sprawdźmy zatem, z jakich maszyn korzysta się w profesjonalnych krojowniach odzieżowych.
- Lagowarki – inaczej warstwowarki, to maszyny używane do rozkładania tkanin lub dzianin na stole krojczym. Proces warstwowania polega na ułożeniu materiału w stosy, aby przygotować go do wielowarstwowego rozkroju. Nowoczesne urządzenia osiągają wydajność rzędu 80 m/min.
- Taśmociągi – pozwalają na sprawny transport materiału pomiędzy poszczególnymi stanowiskami roboczymi.
- Stoły z nadmuchem – te sprytne urządzenia dysponują zazwyczaj sporym blatem roboczym, na którym można z łatwością przesuwać i obracać obrabiany materiał.
- Etykieciarki – pozwalają nanosić na materiał własne wzory metodą termiczną. Warto dodać, że czas etykietowania w ten sposób jest o wiele szybszy, niż w przypadku korzystania z ploterów.
- Cuttery – inaczej mówiąc plotery tnące, to urządzenia wykorzystywane do cięcia tkanin – zarówno pojedynczych warstw, jak i wielowarstwowych. Wykorzystuje się stoły o podciśnieniu lub próżniowe, podzielone na obszary robocze, co umożliwia pracę na wielu obszarach jednocześnie.
Przy wyborze odpowiedniej maszyny do krojowni należy kierować się nie tylko parametrami technicznymi, ogólną wydajnością czy łatwością obsługi. Trzeba zwrócić uwagę na wiele aspektów związanych z kompatybilnością (np. ISO cut file w przypadku cutterów) czy serwisowaniem maszyny.