Jak dorobić w czasach inflacji? Proste sposoby bez wychodzenia z domu!

Jak dorobić w czasach inflacji? Proste sposoby bez wychodzenia z domu!

Niestety, ale obecne czasy sprzyjają inflacji. Wiele prognoz przepowiada, że przekroczy ona ponad 20% w 2023 roku. Z tego powodu wielu Polaków coraz częściej rozgląda się za nową pracą lub dodatkowym źródłem dochodu. Przeczytaj tekst, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Jak zwiększyć budżet domowy? – kilka pomysłów

Praca przez internet zyskuje coraz większą popularność. Wynika to z tego, że nie wymaga ona ruszania się ze swojego domu lub mieszkania, dzięki czemu można zaoszczędzić dużą ilość czasu. Często taka aktywność zawodowa wiąże się również z modelem freelancingu. Polega on na byciu własnym szefem i samodzielnym ustalaniu, kiedy się pracuje. Dzięki temu można swobodnie dostosować grafik dodatkowej pracy pod tą, która przynosi główny dochód. Przykłady obecnie trendujących prac, które zwykle skupiają wokół siebie freelancerów:

  1. influencer
  2. copywriter
  3. programista oraz wiele innych.

Wspólną cechą niemal każdej aktywności zawodowej realizowanej poprzez internet jest to, że nie trzeba mieć do niej żadnego wykształcenia. Wielu bardzo dobrze opłacanych programistów pracujących na własnej działalności nie posiada nawet skończonych studiów. Jak więc można zauważyć, aby zacząć dodatkowo wspierać swój budżet nie potrzeba dyplomu- tylko chęci do nauki.

Wspomniane wcześniej internetowe zawody mogą być wykonywane w wielu formach. Dla osób, które chcą tylko wesprzeć swój budżet domowy zdecydowanie najlepszą opcją będzie pracowanie na umowie na zlecenie. Często dokonuje się to we współpracy z różnymi portalami, które działają jak tablice ogłoszeniowe. Najpopularniejszymi portalami tego typu w Polsce są: useme, oferia, outwork.pl czy GoodContent. Niektóre z nich skupiają zlecenia z różnych branż inne natomiast dedykowane są dla konkretnego zawodu- przykładowo copywritingu.

Wyjątkowo opłacalny program partnerski

Wiele sklepów internetowych oraz porównywark posiada autorskie programy partnerskie polegające na udostępnianiu linków afiliacyjnych. Następnie osoba, która już taki link posiada będzie starała zachęcić się innych internautów do zakupu linkowanych produktów. Jej zysk będzie polegał na tym, że dostanie prowizję ze sprzedaży produktu.

Przykładem takiej współpracy może być Program Partnerski Ceneo. Wystarczy zarejestrować się na stronie, aby otrzymać własny link afiliacyjny i cieszyć się wieloma korzyściami. Aby zacząć z tego zarabiać trzeba dotrzeć do jak największej ilości internautów. Najłatwiej jest to osiągnąć za pomocą stworzenia własnego bloga albo rozwijania social mediów. Na takim modelu współpracy zarabiają zwykle kanały technologiczne lub inne, które recenzują różne produkty.

Doskonałym narzędziem do promowania swoich linków będzie kanał na YouTube. Świetnie sprawdzają się kanały poświęcone nowinkom technologicznym. Stwarzają one możliwość sprzedaży wielu artykułów posiadających względnie wysokie ceny. Przykładem mogą być komputery, laptopy, słuchawki albo smartfony. Rynek jest bardzo duży i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Osoby, które nie poradzą sobie z presją kamery lepiej, aby zainwestowały we własną stronę internetową, gdzie będą mogły stworzyć blog. Dobrym pomysłem może też okazać się po prostu profil na Instagramie omawiający różne nowości ze świata IT.

Przeczytaj również: Afiliacja – co to jest i jak działają programy afiliacyjne?

Czy warto zupełnie przestawić się na pracę zdalną?

Pandemia nałożyła na wiele przedsiębiorstw obowiązek wprowadzenia pracy zdalnej. System ten zdecydowanie przypadł sporej ilości pracownikom do gustu. Wynika to między innymi z tego, że umożliwia szybsze pracowanie w bardziej komfortowych warunkach. Dzięki temu można także zaoszczędzić pieniądze, które wydałoby się na paliwo dojeżdżając do miejsca pracy.

Odmianą pracy zdalnej jest tak zwane workation. Polega to na pojechaniu w jakieś atrakcyjne miejsce ze swoim sprzętem do pracy- przykładowo laptopem. Wtedy, kiedy posiada się dostęp do Internetu można pracować z hotelu lub innego wynajmowanego miejsca. Po skończeniu obowiązków zawodowych istnieje możliwość delektowania się urokami nowej przestrzeni.

Praca zdalna i freelancing to specyficzne modele pracy. Niektórym będą pasować innym nie. Dlatego przed zdecydowaniem się na przestawienie, na praca online warto jest przemyśleć plusy, minusy oraz własne oczekiwania.