Zielona energia elektryczna pochodząca ze słońca to nie tylko rozwiązania dla domu, ale i dla biznesu. Fotowoltaika dla zakładów przemysłowych to sposób na ograniczenie wydatków na prąd, poprawę wizerunku firmy, a także spełnienie wymagań w zakresie ESG/CSR. Po jakie rozwiązania OZE sięgnąć, aby zasilić hale i magazyny?
Czy fotowoltaika na dachu hali to dobry pomysł?
Hale przemysłowe to niezbędny element infrastruktury przedsiębiorstw z wielu branż. Korzystają z nich zarówno firmy produkcyjne, jak i usługowe, które chcą, aby procesy biznesowe odbywały się w jednym miejscu. Działalność gospodarcza na dużą skalę zwykle wiąże się ze znacznym zapotrzebowaniem na prąd. W dobie rosnących opłat za energię elektryczną oznacza to wysokie rachunki. Nic więc dziwnego w tym, że szukasz sposobów na ich obniżenie.
Hale i magazyny doskonale nadają się do montażu wielu paneli fotowoltaicznych, ponieważ powierzchnia dachów takich obiektów jest duża i zwykle niezagospodarowana, a jednocześnie płaska lub jedynie nieznacznie nachylona. Stwarza to korzystne warunki do generowania odpowiednio dużej ilości energii elektrycznej, aby zaspokoić zapotrzebowanie firmy na prąd.
Fotowoltaika dla przemysłu to nie tylko niższe rachunki, ale też bezpieczeństwo energetyczne. Sięganie po odnawialne źródła energii powoduje, że firma uniezależnia się od dostaw prądu z sieci elektroenergetycznej operatora OSD.
Wiedz, że jako przedsiębiorca masz większe możliwości na zwiększenie autokonsumpcji w porównaniu do odbiorców indywidualnych. Ładowarki do samochodów elektrycznych, roboty przemysłowe czy linie produkcyjne zużywają duże ilości prądu. Pamiętaj, że nie musisz go kupować. Potrzebną energię możesz wytworzyć.
Instalacja fotowoltaiczna w hali przemysłowej to także przejaw zgodności środowiskowej. Wypada wspomnieć, że już od 2025 r. poszczególne grupy przedsiębiorców (zaczynając od największych) będą musiały składać raporty ESG. Inwestycje w OZE pozwalają wywiązać się z ciążących na przedsiębiorcy obowiązków prawnych, jednocześnie budując wizerunek ekologicznej i odpowiedzialnej społecznie firmy w oczach interesariuszy.
Instalacja fotowoltaiczna dla hali przemysłowej. Jak rozwiązania dobierać?
Fotowoltaika dla firm to poważna inwestycja, przy której powinieneś współpracować ze specjalistą. Dzięki jego wiedzy i doświadczeniu ustalicie najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązania technologiczne. Które z nich są szczególnie popularne?
Firma SolarEdge proponuje optymalizatory mocy, aby zapewnić możliwie największą produkcję energii elektrycznej niezależnie od aktualnego zacienienia czy pokrywy śnieżnej zalegającej na dachu.
Konserwacja instalacji jest przeprowadzana regularnie dzięki precyzyjnie skonfigurowanemu systemowi alertów. Dzięki temu osłabione ogniwa systemu są identyfikowane z wyprzedzeniem i na bieżąco naprawiane lub wymieniane bez niepotrzebnych przestojów w pracy.
Aby dodatkowo obniżyć koszty konserwacji i zwiększyć bezpieczeństwo w instalacjach komercyjnych, w rozwiązaniach SolarEdge stosowane są wielowymiarowe zabezpieczenia. Spełniają one wymagania stawiane przez największe firmy ubezpieczeniowe na świecie. Te technologie obejmują:
- SafeDC, czyli szybkie obniżenie napięcia do bezpiecznego poziomu po wyłączeniu falownika,
- wyłączenie awaryjne pozwalające na obniżenie napięcia do 1 V w ciągu 30 sekund,
- wykrywanie i zapobieganie zwarciom łukowym, które mogą być przyczyną powstania pożaru,
- wbudowany monitoring temperatury, aby zapobiegać przegrzewaniu się połączeń i powstawaniu niebezpiecznych łuków elektrycznych,
- monitorowanie na poziomie pojedynczego modułu z dowolnego miejsca za pośrednictwem komputera lub urządzenia mobilnego.
Jeśli jesteś przedsiębiorcą i szukasz partnera zapewniającego kompleksowe wsparcie w zakresie instalacji fotowoltaicznych, w ofercie SolarEdge znajdziesz wszystko, co niezbędne, aby instalacja efektywnie obniżała koszty prowadzenia działalności. Trójfazowe falowniki SolarEdge (klasyczne oraz z technologią synergii), urządzenia komunikacyjne pozwalające na stworzenie jednego ekosystemu SolarEdge oraz wielokrotnie testowane i sprawdzone oprogramowanie do monitoringu efektywności i bezpieczeństwa instalacji PV.
Z jakich form dofinansowania fotowoltaiki dla firm mogą skorzystać przedsiębiorcy?
Nie ulega wątpliwości, że montaż fotowoltaiki na przemysłową skalę to znaczący wydatek, dlatego część przedsiębiorców waha się, czy warto na taki cel przeznaczać środki. Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak i to przynajmniej z dwóch przyczyn.
Przede wszystkim instalacje fotowoltaiczne – jeśli zostaną prawidłowo zaprojektowane – zwracają się w stosunkowo dobrym czasie.
Co więcej, niezależnie od tego firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie inwestycji w ramach jednego z dostępnych programów. Obecnie są to przede wszystkim ulga termomodernizacyjna.
Firma, która inwestuje w odnawialne źródła energii, może wnioskować o wydanie tzw. białych certyfikatów przez Urząd Regulacji Energetyki. Stanowią one przedmiot obrotu rynkowego i odzwierciedlają poprawę efektywności energetycznej w przedsiębiorstwie. Niektóre banki udzielają również kredyty na fotowoltaikę z zachowaniem preferencyjnych warunków finansowania.
Firma, która korzysta z magazynów lub hal przemysłowych, powinna rozważyć montaż instalacji fotowoltaicznej na dachach obiektów. To nie tylko duża oszczędność, ale też bezpieczeństwo i inwestycja w przyszłość.