Elektronika – dlaczego bierze czynny udział w życiu każdego z nas?

Elektronika – dlaczego bierze czynny udział w życiu każdego z nas?

Warto wiedzieć

Elektronika jest dziedziną zarówno techniki, jak i nauki zajmującej się układami elektronicznymi. Dziś owego terminu używamy już niemal wszędzie, a kontakt z obwodem elektrycznym jest nawet bliższy niż mogłoby się nam wydawać. Wbrew pozorom, elektronika nie jest tym samym co elektryka, elektrotechnika czy energetyka. Wszystkie te dziedziny różnią się od siebie w dużym stopniu, jednak na pierwszy rzut oka wszystko może wydawać się tym samym. Poniższy wpis będzie miał na celu zobrazowanie elektroniki jako dziedziny, z którą zdecydowanie każdy z nas powinien obyć się choć w małym stopniu. Zapraszamy!

Początki elektroniki – jak powstała ta dziedzina?

Prawdę mówiąc, elektronika powstawała stopniowo u wielu badaczy, a w większości sytuacji jej wynalezienie było dziełem przypadku. Niemniej, można się raczej domyślać, że jest to nauka bazująca na królowej nauk matematyce oraz fizyce. W zakresie elektroniki bądź elektrotechniki spotkamy się przecież z liczbami zespolonymi, których wyliczanie jest niezbędne w kontekście oszacowania układu dla prądu przemiennego. Fizyka natomiast jest tam niezbędna z uwagi na elektromagnetyzm, który chcąc zajmować się tą dziedziną, również trzeba opanować.

Celem elektroniki jest przede wszystkim badanie zachowania i przetwarzanie sygnałów. Dział ten na dobrą sprawę nie zajmuje się samym przepływem energii elektrycznej, gdyż za tym stoi elektrotechnika. Pierwsze obwody elektroniczne powstały w okolicach I WŚ i służyły wojsku jako nadajniki radiowe. Od tamtej pory możemy zaobserwować stały rozwój tej dziedziny, a dzisiejsze komponenty wraz z obwodami mogą być już wykonywane w pełni maszynowo.

Gdzie stosujemy elektronikę?

Branża elektroniczna jest na ten moment na tyle rozwinięta, że można spotkać ją niemal wszędzie. Najbliższym obecnie przykładem mogą być nasze telefony bądź laptopy. To czysta elektronika zamknięta w szczelnej obudowie. Oprócz zastosowań prywatnych, dziedzinę tą można spotkać we wszystkich sektorach przemysłu, a także w medycynie czy inżynierii środowiska. Tworząc odpowiedni projekt i stosując konkretny montaż elektroniczny, specjaliści są w stanie stworzyć obwody wykonujące niemal każdą czynność, przydatną w różnych branżach. Elektronika jest ważna przede wszystkim ze względów poprawy jakości życia każdego z nas, ale również może brać czynny udział w poprawie zdrowia i ratowaniu życia.

Do czego dąży cała branża?

Najważniejsze obecnie dla wszystkich badaczy związanych z elektroniką jest zwiększanie jakości produkowanych wyrobów, połączone z nieustanną minimalizacją układów. Sztuka ta jest ciągle możliwa, o czym świadczy fakt coraz lepszych specyfikacji np. telefonów, przy zachowaniu ich naturalnych wymiarów. Wszystko dziś jest możliwe dzięki technologii montażu komponentów SMT. Może być ona wykonywana w pełni automatycznie przez maszyny, które z reguły posiadają znacznie większą precyzję od rąk ludzkich. Niemniej, ktoś musi takimi maszynami jednak sterować, a bez odpowiednich specjalistów nie dałoby się nic zrobić.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze